2K Czech tarafından geliştirilip 21 Haziran 2010 yılında piyasaya sürülen Mafia 2 oyununu gelin hep birlikte yakından inceleyelim.

Bu oyunun yeri bende bambaşkadır. Eskiden oyunları indirmeyi ve kurmayı hiç beceremezdim bu yüzden de bana oyunları arkadaşım indirip veriyordu. Mafia 2 oyunu da onlardan birisiydi. Oyun çok uzun zaman önce bitirmiştim fakat aradan epey bir zaman geçtiği için oyunu tekrar indirip oynamak istedim. Oyunun hikaye kısmında bazı yerleri unutsam da şehrin o dar ve eskiyi andıran sokaklarını hiç unutmamışım. Oyunu size kısaca bir anlatmak isterim.

Mafia 2 Oyununun Konusu

Oyunun ilk bölümünde direkt asker olarak başlıyoruz. Şimdi mafya oyununda asker ne alaka? Diyenler olacak bunu bir en başından açıklayayım. Oynadığımız karakter olan Vito Scaletta küçük yaşta iken ailesi ile Amerika’ya göçer fakat ailenin Amerika hayalleri pek istedikleri gibi olmaz ve hayatlarını sefalet içerisinde sürdürürler. Bu yüzden Vito Scaletta en yakın arkadaşı olan Joe ile gençliğinin de vermiş olduğu hevesle bir kuyumcu soymaya kalkarlar. Soygun sırasında polis tarafından kovalanan iki arkadaştan sadece Joe kaçmayı başarabilir, parayı da yanına alır. Karakterimiz Vito için işler hiç iyi gitmez önce hapis ardından da 2. Dünya savaşı yüzünden askerliğe gönderilir. Savaş esnasında ağır yaralanan Vito evine geçici bir süre için izne gönderilir. Eve gelmesinin sevincini yaşayan annesi aynı zamanda oğlu için biraz kaygılıdır. Joe ile yasa dışı işler yaptığımız için annesi Joe’dan hoşlanmaz ve bizim tekrar bu kirli işlere girmemizden korkar fakat biz tekrar Joe’yu görmeye gideriz ne de olsa bizim en yakın arkadaşımız. Joe ile eski günleri konuştuktan sonra geçici bir süre için eve döndüğümüzü sonra tekrardan orduya döneceğimizi söyleriz. Joe’da kısa bir telefon görüşmesinin ardından sahte evrak düzenleterek bizim orduya tekrar gitmememizi sağlar.

Babamızın vefatı sonrasında ailemizde sadece annemiz ve kardeşimiz kalıyor. Bizim yokluğumuzda çalışarak evi geçindirmeye çalışan kız kardeşimiz Frankie, tefeciden aldıkları iki bin doları ödemeye çalışır. Bu konuyu bizden saklayan kardeşimizden en sonunda bu borcu öğreniriz. İki bin dolar gibi büyük bir parayı normal bir işte çalışarak kazanamayacağını bilen Vito, tekrardan Joe’ye giderek yardım ister. Bu parayı ödeyip güzel bir yaşam elde etmeyi amaçlar. Tabii ki bu parayı hızlı ve kolay yoldan kazanmanın tek yolu da kirli işlerdir. İki arkadaşın aksiyon dolu hayatı bu şekilde başlar ve heyecanlı bir şekilde devam eder.

Mafia 2 Oynanış

Mafia 2 Konusu ve Oynanış

Oyunun biraz hikaye kısmından bahsettiğimize göre birazda oynanış kısmına değinelim.

Oyunumuz Empire Bay isimli mafia 2 oyununa özel olarak tasarlanmış, kurgusal bir şehirde geçiyor. İlk bölümlerde oyunumuzu kış mevsiminde oynuyoruz. 1950 yıllarında geçen oyunumuz; eski araçları, insanların eski kıyafetleri ve arabamızın radyosunda çalan klasik müziklerle birlikte sizi o eski yılların atmosferini yaşamanızı sağlıyor. Oyunun grafikleri o yıla bakacak olursak gayet güzel yapılmış. Oyun, grafiklerinin yanında ayrıntılarıyla da bizleri etkilemeyi başarıyor.

Oyunda baya bir araç çeşitliliği var ve bu araçları da haritada belli yerlerde bulunan tamircilerde istediğimiz gibi modifiye etmemiz mümkün. Tamircide aracımızı dilediğimiz gibi boyayabilir, motorunu güçlendirebilir ya da lastiklerini değiştirebiliriz. Oyunun lastik değiştirme olayı sadece göz zevki için değil, etkileyici kısmı kış mevsiminde aracımızın tekerlerinin kaymamasına yardımcı olmasıdır. Tabii ki oyundaki tek detay bununla bitmiyor. Oyunumuzda yine ilk oyunda olduğu gibi hız sınırı aştığımızda veya bir suç işlediğimizde alacağımız ceza ekranımızın sağ altında görebiliyoruz. Hız sınırını aştığımızda elli dolar gibi bir para cezası ödüyoruz. Polis memuru cezayı kesmek için yanımıza geliyor ardından karşımıza iki seçenek çıkıyor istersek elli dolar ödeyerek polisten kurtulabiliriz ya da cezayı reddederek kaçabiliriz. Eğer kaçarsanız polisler size ceza yazmak yerine sizi tutuklamaya kalkar. Polislerin para cezası kesme olayı çok güzel bir animasyonla yapılmış. Polis, ceza defterini çıkartıp bize cezayı yazıyor ardından bize teslim ediyor. Cezayı ödedikten sonra polis bize “seni tekrar görmeyim” gibi sözlerle de bizi uyarıyor. Tutuklama cezası da yine para cezasında olduğu gibi animasyon eklenmiş. Polis yanımıza gelerek silah doğrultuyor ondan sonra karakterimizi yönlendirmiyoruz kendisi zorunlu bir şekilde dizlerinin üzerine çöküyor. Yine para cezasında olduğu gibi karşımıza iki adet seçenek çıkıyor. İstersek polise rüşvet verebiliriz ya da tutuklanmaya karşı gelerek kaçabiliriz. Rüşvet iki yüz dolar bazen üç yüz olabiliyor ,  bu ücret çoğunlukla işlediğiniz suça bağlı. Rüşvet verirken yine bir animasyonla karakterimiz ön cebinden parayı alarak polise uzatıyor. Polis de sağ sola baktıktan sonra parayı alıp hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam ediyor ve sizi rahat bırakıyor. Bu yakalanmalar birkaç ücretle kurtulabiliyoruz.

Oyunda ayrıca suç işlerken yüzümüzü gören polisler diğer polislere ihbar ediyor. Aynı şekilde kaçtığımız aracın plakasını da alıyorlar. Bu durumdan kurtulmak için aracımızı değiştirmemiz gerekiyor ama eğer ben bu aracı çok seviyorum derseniz tamirciye gidip seksen dolar gibi bir ücret karşılığında plakanızı değiştirebilirsiniz. Böylece aracınız polisler tarafından aranmamış oluyor fakat yüzünüz göründüğü için hala siz aranıyorsunuz. Bundan kurtulmak içinde kıyafetlerinizi değiştirmeniz yeterli olacaktır.  Diğer bir seçeneğimiz ise telefon kulübelerine gidip çok yüksek miktarda para ödeyerek kurtulabilirsiniz ama siz bunun yerine en iyisi kaçın.

Oyunda bir can barımız bulunuyor. Çatışmaya girdiğimizde ve hasar yediğimizde bu can barı kendiliğinden doluyor fakat ciddi derecede büyük hasar yersek sadece yarısı doluyor. Canımızı tekrar doldurmak için ise bir şeyler yememiz ya da içmemiz gerekiyor. Bunun içinde etrafta çok güzel lokantalar ve barlar mevcut. İster lokantada bir kola ve hamburger yiyin ister bir barda soğuk bir viski için. Yemekler sadece hamburgerle sınırlı değil sandviç ve bizimde severek yediğimiz dönerde mevcut. Ama her yemek her yerde olmuyor. Küçük şirin bir lokantada et dönerli dürümü yerken başka lokantalarda ise hamburgeri yiyorsunuz. Lokantalara girdiğimizde içerideki insanların masalara oturmuş yemek yiyerek sohbet etmesi, lokantanın içindeki o klasik hoş müzikler insanı o atmosferde tutmayı başarıyor. Bu şirin lokantaları ve elbise dükkanlarını alışveriş yapabildiğimiz gibi soyabiliriz de . İçeriye girerek kasiyere silah doğrulttuğunuz da kasiyer korkarak, “sakin ol ne istersen alabilirsin” gibi kelimeler kullanıyor. Lokantalardan yiyecek de çalabiliriz elbise dükkanlarından elbise de. Dikkat etmeniz gereken bir husus var içeride bazı serseri tipler var, siz dükkanı soyarken kahramanlık yapıp size ateş ediyor. Bu yüzden elinizden geldiği kadar hızlı olmanız gerek, yoksa polis gelir ve aranan olursunuz. Bu durum çok gerçekçi olmuş. Dükkanı soyduktan sonra hemen kasiyer polisi arıyor. Polisler olay yerine de direk silahlarla dalmıyor. Eğer siz içeride değilseniz normal geliyor. Ben merak ettim ve yakından incelemek istedim. İki polis içeriye girip kadına soru sormaya başladı. Kasiyer ise “gerçekten çok korktum” gibi kelimeler kullandı. Sonra dükkana girdim kasiyer beni gördüğü için hemen tanıdı ve polislere işte bu o diye beni gösterdi ardından da polisler beni tutuklamaya kalktı.

Cidden bunun gibi detayların oyuna eklenmesi çok ince ve hoş bir detay olmuş. Eğer bir dükkan soymak isterseniz kesinlikle silah dükkanı soyun derim. Hem bedava silah alırsınız hem de kasadan 600 dolar gibi çok büyük bir miktar para çıkıyor. Tabi silah dükkanının sahibinin pompalı tüfeği olduğunu unutmayın. Yanlış bir hareketiniz de tek yiyebilirsiniz. Birde şu dikkatimi çekti eğer adamı dövmek yerine öldürürseniz, soyduktan sonra orası kapanıyor. Yani polisler kapıya sarı bantla “suç yeri” diye bir yazı asıyor. İçeri girebiliyoruz fakat dükkanın içi bomboş ve yerde adamın öldüğü yeri beyaz tebeşirle çizmişler. Tıpkı cinayetlerde olduğu gibi.

Silahlar demişken oyunda bir sürü silah mevcut. En az 5 çeşit tabanca 6 çeşit de tüfek mevcut. Silahların hepsini kullanmak ise ayrı bir his ayrıca vuruş hissiyatı çok başarılı olmuş. Oyunda bir sürü araba olduğundan bahsetmiştim. Arabalar konusunda en güzel yapılan detaylardan bir tanesi de çarpma efektleri. Bana göre Mafia serisinin 3 oyununda en gerçekçi çarpma hissini veren oyun Mafia 2’dir. Bir yere hızlıca çarptığınızda bir anda camlarınızın kırılması ve çarptığınız yerin hasar alması çok güzel. Bazı oyunlarda olduğu gibi ön tarafı vurunca arka taraf hasar almıyor. Arabayla takla attığımızda ise arabanın üst tarafı içine göçüyor. Birkaç kez arabamızı vurduktan sonra motordan beyaz dumanlar yükselmeye başlıyor. Eğer biraz daha arabayı vurursanız aracınızın kaputundan siyah dumanlar yükseliyor ve motor bozuluyor. Arabanın yeniden çalışır hale gelmesi için inip motoru tamir etmeniz gerekiyor. Tabi bu tam çözüm değil onun için tamirciye götürüp aracınızı tamir ettirmelisiniz. Aksi taktirde en ufak bir çarpmada aracın motoru tekrardan bozuluyor.

Oyunun Eksileri

Oyunun bu kadar detaylarından bahsettiğim yeter biraz da kötü yanlarını konuşalım. Oyunun en nefret ettiğim yeri otomatik kaydetme yerleri. Tam bir rezalet. Bir göreve başlıyoruz. Çatışıyoruz, çatışıyoruz tam ortalara geliyoruz aniden çıkan bir adama ölüyoruz. Diyorsunuz ki baya ilerledim zaten kaydetmiştir. Hayır sizi o kadar geriden başlatıyor ki sanki M.Ö ki dönemden başlıyor. Bu durum oyunda benim sinirimi aşırı derecede bozmuştu. Görev başlıyor ara sahne geliyor baya bir ilerledim diyorsunuz, ölünce bir bakmışsınız sizi tekrar görevin başladığı ara sahneye geri atmış.

Diğer bir kötü yanı ,bu o kadar da önemli değil ama olsa iyi olurmuş, ana karakterler hariç neredeyse tüm NPC’ler birbirinin aynısı. Adamlar bir Çinli adam yapmışlar tüm hepsi aynı karakter. Gerçi gerçekte de hepsi aynı gibi. Tamam onu geçtim, Joe’nun evindeki hayat kadını ile dışarıda gezen kadınlar aynı. Birkaç sokak öteye gir yine aynı kadın yüzü. Neyse bu sadece benim saçma bir şekilde takıldığım bir konuydu onu belirttim. Tam olarak bir eksik sayılmaz aslında oyuna kaptırınca zaten dışarıdaki insanların hepsi farklı gibi geliyor insana. Sonuç olarak oyunun gayet iyi grafikleri olsun, hikayesi olsun, oynanışı olsun dört dörtlük oyun olmuş.

Oyun ayrıca Mafia 2 Definitive Edition olarak yenilendi, eskiden Steam üzerinden 49 TL’ye alabileceğiniz oyun şu an Mafia 2 Definitive Edition olduğu için fiyatı 199 TL. Mafia 2 Definitive Edition aldığınız taktirde oyun klasik versiyonu ve tüm DLC’leri ile birlikte geliyor. Eğer durumunuz varsa bir alın oynayın derim, karar tamamen size kalmış. Benim tavsiyem bu oyunu ölmeden önce en az bir kez oynayıp bitirin.