Rus yazar Dmitry Glukhovsky tarafından yazılmış olan Metro 2033 adlı kitaptan uyarlanan Metro 2033, birinci şahıs bakış açılı bir hayatta kalma, aksiyon video oyunudur.

Uzun zamandır başlamak istediğim fakat bir türlü başlayamadığım bir Metro serisine bir gün nihayet başladım. Tabii ki kaygılarım da vardı. Herkes güzel oyun sağlam hikayesi var falan deseler de içimde bir kaygı vardı. Oyun bir ara indirime girdi bende bunu fırsat bilerek hemen alıp yükledim.

Oyunun biraz hikayesinden bahsedeceğiz o yüzden buralar spoiler içeriyor eğer spoiler yemek istemiyorsanız bu kısımları geçiniz.

Oyunun Konusu

Oyunumuzda Artyom isimli bir karakteri yönetiyoruz. Dünyada çıkan nükleer savaş yüzünden her taraf harap olmuş durumda. Rusya’da bundan nasibini almış. Yeryüzünde birçok yer, yok olmasıyla birlikte çok yüksek derecede de radyasyon içerdiği için dışarıda gaz maskesiz nefes almak mümkün değil. Bu yüzden de kurtulan insanlar yer altı dünyasına çekilerek metrolarda yaşamaya başlamışlar.

Bu radyasyon yüzünden fare, ayı gibi daha birçok hayvan değişik mutasyona uğrayarak canavarlara dönüşmüşler. Bu değişim ile küçücük fareler bile köpekten daha büyük boyutlardaki canavarlara dönüşür. Bu canavarlar yeryüzündeki radyasyonlu ortamda cirit attıkları gibi metro istasyonlarına da olabiliyorlar. Bu mutasyona uğramış canavarların yanında ayrıca birde haydutlar da var onlar da metrodaki savunmasız insanlara saldırıp eşyalarını yağmalayarak hayatta kalmaya çalışıyor. Genel olarak aslında herkes metroda hayatta kalmaya çalışıyor. İnsanlar metroda gruplara ayrılmış şekilde yaşıyorlar. Bizde bu gruplardan birinde yaşıyoruz.

Oyuna ilk başladığımızda yanımıza bir defter ve mermi şeklinde bir çakmak alıyoruz. Oyunda yapılması gereken görevler bu defterde yazıyor ve istediğimiz zaman çıkarıp okuyoruz. Ayrıca yanımızdaki çakmak yolu aydınlatmak, örümcek ağlarını yakmak dışında birde pusula olarak kullanılıyor. Çakmaktan çıkan duman bize yolu gösteriyor. Oyundaki bu detay açıkçası benim çok hoşuma gitti. Oyun ilk başlarda sakin ilerliyor. Kapıların ardından gelen AVCI isimli bir adamın bize insanlık için çok büyük bir tehlike oluşturan kara derililer hakkında bilgi veriyor. Bu tür varlıklar, çok gizemli diğer mutasyona uğramış canavarlardan daha farklı, ayrıca çok da zekiler. Bir insana hiç dokunmadan onları öldürebilirler. Uzun boylu ve siyah renkli bu gizemli varlıklar metroda herkesin en çok korktuğu yaratıklardır çünkü onlarla karşılaşıp kurtulan kimse yok sayılır.

Oyunda bunun üzerine ilerliyor. Avcı isimli bu adam asker künyesini çıkararak bize teslim ediyor ardından kara derililer tehlikesi için yolculuğa çıkıyor. Gitmeden bize eğer geri dönmezsem bu asker künyesini Polis’e ulaştırmasını söylüyor. Ardından Miller’ı bulup olan bitenin hepsini ona anlatmasını istiyor. Geri dönemeyen Avcı, öldüğünü tahmin ederek bizde bize söylediklerini yapmak üzere yola koyuluyoruz.

Oyundaki öncelikli ve oyunun büyük kısmının geçtiği görev bu. Polis’e tek parça halinde ulaşmak. Tabi her türden canavarın cirit atığı bu metroda Artyom’un başına bin bir türlü bela gelecek. Hikayede daha anlatmadığım birçok yer var ama bu kadar yeter anlattığım. Oyunun hikayesini okumaktansa oynayarak öğrenmeniz daha iyi ve eğlenceli olacaktır.

Oyunun Oynanışı

Oyunun Oynanışı

Oyunun oynanış kısmına geçecek olursak bizi gerçekten güzel mekaniklere sahip bir oyun bekliyor olacak. Oyun bize birçok silah seçeneği sunuyor ve bunları gittikçe mermiler karşılığında geliştirebiliyoruz. Evet, mermiler para yerine geçiyor ve metroda çok değerliler. Fakat isteğimiz zaman durup geliştirme yapamıyoruz. Oyunda ilerledikçe pek çok istasyona uğruyoruz. Burada bulunan silah satıcılarından silah alabilir, silahımızı satabilir ya da silahımızı geliştirebiliriz. Bunun yanı sıra diğer satıcılardan da gaz maskesi filtresi, bomba gibi diğer ekipmanlarımızı satın alabiliyoruz.

Oyunda en fazla 3 tane silah taşıyabiliyoruz. Aynı mermiye sahip silahta taşıyabilirsiniz farklı mermilere sahip 3 farklı silahta taşıyabiliriz. Tabi mermi tasarrufu açısından 3 farklı silahı taşımak daha mantıklı. Oyunda silahlarımızı geliştirme yapmadan da düşmanlarımızı öldürerek ellerindeki geliştirilmiş silahlara sahip olabiliriz. Düşmanlar demişken oyundaki vuruş hissiyatı çok başarılı yapılmış. Düşmanlarınızı özellikle susturuculu silahlarla kafadan tek atışla vurmak çok iyi hissettiriyor. Oyunda gaz maskesi takılı iken düşmanlarımızı öldürdüğümüzde maskemize sıçrayan kanı temizlemek, gaz maskesinin filtresi bitince güzel bir animasyonla değiştirmesi.

Söylemeden geçmeyelim grafikleri gayet hoş duruyor. Eğer orta derece bir bilgisayarınız varsa bu oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. Ayrıca oyunun Redux sürümü geldiği için oyunun grafikleri çok daha gerçekçi bir hal almış. Kısacası güzel grafiklere ve güzel hikayeye sahip bir FPS oyunu arıyorsanız Metro:2033 Redux tam da size göre bir oyun.