Metro: Last Light oyunu, 4A Games’in Metro 2033’ün ardından geliştirdiği ve Metro 2033’ün devam oyunu niteliğindedir. Yayımcılığını Deep Silver’ın yaptığı birinci şahıs bakış açısı türünde bir hayatta kalma-aksiyon oyunudur. Çıkış tarihi ise Mayıs 2013’tür.

Serinin ilk oyunu olan Metro: 2033 Redux’u oynar oynamaz oyuna ve hikayesine aşık olmuştum. Bu oyunu da devam niteliğinde ve en az ilk oyun kadar beğenilmesi sebebiyle güzel bir hikaye göreceğime emin olarak hiç düşünmeden satın aldım. İyi ki de almışım.

Aslında oyuna genel olarak baktığımızda silahlar ve hikaye dışında pek değişen bir şey olmamış. Yani büyük anlamda. Sadece diğer oyuna göre daha bol bir aksiyona giriyoruz ve dışarıyı çok daha sık görebilme imkanı bulabiliyoruz. Biraz hikaye kısmına değineceğim. İlk oyunu oynamadıysanız ve bu oyun hakkında spoiler yemek istemiyorsanız diğer bölüme geçin.

Metro: Last Light Redux Oyunun Konusu

Dediğim gibi oyunumuz ilk oyunun devamı niteliğinde. Eğer ilk oyunu bitirdiyseniz oyunun sonunda insanlığı ve tüm metroyu kurtarmak için tüm kara derilileri savaş füzeleri ile katletmiştik. Peki kara derililerin cidden amacı bizle barış yapmaksa, ya insanlara gerçekten yardım etmek istiyorlarsa? Ben metrodaki insanların kara derililer hakkında bu kadar ileri görüşlü olmalarına karşıydım. Onların bizimle barış içerisinde yaşayabileceklerine inanmak istiyordum. Metro: Last Light oyununda tüm bu sorularımıza cevap arıyoruz.

İlk oyundan beri çeşitli halüsinasyon gören Artyom bunları görmeye devam ediyor. Bu halüsinasyonların neyin sebep olduğunu kimse açıklamasa da ilk oyundan tanıştığımız Khan bize özel birisi olduğumuzu, yani seçilmiş kişi olduğumuz hakkında bir şeyler diyor. İki oyunda da en sevdiğim karakter Khan. Adam son derece bilgili birisi. Ayrıca diğer insanların aksine o kara derililer hakkında daha çok şey biliyor ve onların insanlar için bir tehlike arz etmediğini düşünüyor.

İlk oyunda kara derililere füze atıp yok ettikten sonra bir rahatlama gelmişti fakat oyunda ilerledikçe ve kara derilerin bize bir tehlike arz etmediğini, aksine insanlara yardım etmek istediklerini öğreniyoruz. Bunu da daha çocuk olan bir kara deriliden öğreniyoruz. Füze attıktan sonra sağ çıkan ve türünün son örneği olan bir kara derili. Bir ön yargı üzerine, hiç onları dinlemeden hepsini yok etmek beni gerçekten çok pişman ettirdi. Türünün son örneği olsa da bu kara derili diğer insanlar tarafından hala bir tehdit olarak görülmekteydi. Dışarıdan bakıldığında ürkütücü görünseler de aslında son derece dost canlısı varlıklardı ama oyunda bu gerçeği sadece Khan ve biz görebiliyorduk.

İlk oyundan da gördüğümüz Naziler ikinci oyunda çok daha güçlenmiş bir şekilde karşımıza geliyor. Metrodaki mutasyona uğramış canavarlar, haydutlar yetmezmiş gibi birde tüm metroyu ele geçirmeyi amaçlayan Naziler çıkıyor. Zaten her yer harap olmuş metroda insanların çoğu zar zor geçinmeye çalışıyor. Hala bu hırs bu güç savaşı neden? Daha fazla güç için insanlar metroda birbirini öldürüyor. O çocuk olan kara deriliden insan olmadığı halde o kadar çok insanlık dersi alıyoruz ki, aslında asıl canavar olan biz insanlarmışız. Oyunda amacımız bu Nazi gruplarını durdurmak. Olaylar gittikçe daha da ilginç bir hal alıyor yine daha fazla anlatmayacağım. Bu harika oyunun hikayesini kendiniz deneyimlemeniz daha iyi olacaktır.

Oyunun Oynanışı

Oyundaki grafikler yine güzel. İlk oyunla arasında pek bir fark yok gibi. İlk oyunda da bahsettiğim görevlerimizin yazılı olduğu defter ve pusula gibi kullandığımız çakmak bu oyunda da mevcut. Silah geliştirmelerini yine ilk oyundaki gibi istasyonlarda bulunan silah satıcılarından yapıyoruz fakat oyundaki silah çeşitliği biraz daha arttırılmış. Yeni bir keskin nişancı tüfeği, taramalı pompalı tüfek… Evet, kulağa garip geliyor biliyorum ama cidden taramalı pompalı tüfek ve daha birçok farklı silah eklemiş. Ben ilk oyunu alıp bitirdiğimde bu oyunda indirimdeydi. Bunu da fırsat bilip hiç düşünmeden aldım.  Yine ilk oyunda bahsettiğim gibi orta sistemli bir bilgisayarınız varsa bu oyunu da rahat bir şekilde oynayabilirsiniz. Eğer ilk oyunu oynayıp bitirdiyseniz bu oyunu oynamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.