Günümüzde denizcilik ve havacılık ile ilgilenenlerin kesin olarak bilmesi gereken ve bazı kişilerinden de zevkine göre bilmesi gereken bir alfabedir. Mors alfabesi, şu an kullandığımız alfabedeki harflere ışık ve ses yolu ile uzun ve kısa şekilde iletişim sağlayan bir yöntemdir. Mors alfabesi ilk olarak telgraflarda kullanılmıştır. Bu yöntemi bulan kişi ise telgraflar ile çok fazla ilgilenen Samuel Morse’dir.

Samuel Morse Kimdir? | Mors Alfabesinin Tarihçesi

İsminden de anlaşılacağı gibi Samuel kendi ismini alfabeye vermiştir. 1935 yılında bulunan bu alfabe ilk defa 1937 yılında kullanılmaya başlandı. 1940 yılında ise Samuel Morse adına patent başvurusu yapıldı. Mors alfabesinin kısaca tarihi bu şekildedir.

İlk defa resmi olarak ABD’de Maryland eyaletinde bulunan Baltimore şehri ile başkent Washington arasında gerçekleşmiştir. Konu olarak ise İncil kitabından bir cümle gönderilmiştir.

Samuel Morse tarafından bulunan alfabe ile günümüzde kullanılan mors alfabesi farklıdır. Samuel’in bulmuş olduğu alfabe günümüzdekine göre kat kat zordur. Bu alfabeyi kolaylaştırmak için ise devreye asistanı girmiştir. Asistanı, hocasına kolaylaştırma teklifini götürdüğünde hocası doğru bulmuştur ve alfabeyi o şekilde değiştirmiştir. İsmini ise Amerikan Mors Alfabesi olarak değiştirmiştir.

Mors kodları, radyo sinyallerinin kapatılıp açılmasıyla karşı tarafa ışık ve sesler ulaşmasıdır. Bu şekilde iletişim sağlanmaktadır. Önceleri uzun uzun cümleler kullanılmaktaydı. Bu hem zaman kaybı hem de zor olmaktaydı. Daha sonraları ise firmaların şikayetlerinden dolayı 5 harfli kod kısaltmaları kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde kullanılan mors alfabesi ise Modern Uluslararası Mors Kodu olarak adlandırılmaktadır. Bu kodlar 1948 yılında Alman Clemens Cerke tarafından eski mors alfabesinin geliştirilmesi ile oluşturulmuştur. Bu kod ilk defa Almanya’da şehirler arası kullanılmıştır. 1865 yılında yapılan son değişiklikler ile şu an denizcilikte ve havacılıkta kullanılan halini almış oldu.

MORS ALFABESİNİN AVANTAJLARI

Mors alfabesinin yararları dendiği zaman aklımıza ilk olarak film sahneleri gelebilir. Issız bir adada veya herhangi kapalı bir yerde, İletişim olanaklarınız ya zarar görmüş ya da hiç yoktur. Bunun sonucunda ise sizin mors alfabesini öğrenmeniz sizi oralardan kurtarabilmektedir. Ayrıca mors kodlarının gönderilmesi için yüksek frekanslara da gerek yoktur, düşük frekanslarda iletmek istediklerinizi çok rahat bir şekilde karşıda bulunan kişiye aktarabilirsiniz. Örneğin sesli iletişim için kullanılan frekanslı cihazlarda genellikle 2400 Hz bant genişliği kullanmak gerekirken, mors kodları için bu bant genişliği 150 Hz yeterli olmaktadır.

Diğer avantajlarından birisi ise yazılı iletişime göre kat kat daha hızlı olmasıdır. Telefon üreticilerinin birçoğu hızlı olmasından dolayı telefonları mors kodlarına göre üretmeye başlamışlardır.

Ayrıca radyo lisansı almak isteyen kişiler için mors alfabesi kodları ile 5 kelime yazmak zorunluydu. 1991 yılından 2003 yılına kadar zorunlu olan bu kodlar lisans alma zorunluluğundan çıkarıldı.

Tecrübeli bir mors alfabe kodlarını bilen bir kişi 1 dakikada 40 kelime okuyabilmektedir.  Bundan dolayı da iletişim hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.

MORS ALFABESİ ÖĞRENME YÖNTEMİ

  1. Nokta ve çizgilerden oluşan mors alfabesi temel sinyallerin anlamlarını öğrenmemiz gerekmektedir.
  2. Bu sinyalleri öğrendikten sonra hangi sinyallerin hangi harfe denk geldiğini öğrenmemiz gerekmektedir. Bu nedenle mors alfabesindeki harfleri çok iyi bir şekilde öğrenmeliyiz.
  3. Kullanılan sinyalleri ağzınız ile tekrar etmelisiniz.
  4. Kendinize sözcük çağrışımları oluşturun ki akılda kalıcı olsun.
  5. Gerekli detayları öğrendikten sonra kendi kendinize sözcükler ve harfler oluşturmaya başlayın. Eğer oluşturamıyorsanız önceki adımları tekrar uygulayın.
  6. Diğer kişiler tarafından oluşturulmuş mors kodu kayıtları dinleyerek aşinalık kazanın.
  7. İlk defa harfleri öğrendiğimiz zaman öğretmenimiz bizlere herhangi bir hikayeyi yazmamızı isterdi. İşte şimdi de kısa hikayeleri mors kodlarına çevirebilirsiniz.
  8. Kendinizin yanı sıra günümüzde internet aracılığı ile de mors alfabesini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.