Mucize filmini detaylı olarak inceleyeceğiz. Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini yaptığı film izlenme rekorları kırarak sinema tarihine imza attı. Mucize filmi  dram ve komedi türünde kategorisine girmiştir. 2014 yılında çekilmiş ancak 1 Ocak 2015 tarihinde beyaz perdede yerini almıştır. Mucize filminin konusu nedir? Nerede çekildi? Oyuncu kadrosunda kimler var?  IMDb puanı kaç? bunları cevaplayacağız.

Mucize Filminin Konusu Nedir?

Mahir adlı öğretmenin 1960’lı yıllarda İzmir’de yaşamını devam ettirmektedir. Yakın bir zamanda Doğu Anadolu’dan ücra bir köye tayin haberi gelir.  Mahir öğretmen mesleğine adeta bağlanmış ve tutkulu bir şekilde yaşamaktadır. Bu yüzden haber hiç de canını sıkmaz. “Görev görevdir. Oradaki yavruların aban ihtiyacı var” der ve yola koyulur. Ancak giderken eşini ve çocuklarını götürmez. Varacağı köyde hiçte iyi bir durumla karşılaşmayacaktır. Bir yandan cehaletle bir yandan maddi durumların zorluklarıyla mücadele edecektir. Ancak Mahir öğretmen için pes etmek  onun gibi birine çok ters olacağı için bütün olanaklarını kullanıp savaşmaktadır. Bu köye gelirken eşini, çocuklarını almadan getirmeyen öğretmen, onların özlemleri de bir yandan zorlamaktadır.

Köydeki bir takım müzmin sebeplerden dolayı tamamen kendi cebinden harcayarak, köyde okul yaptırmak zorunda kalır. Cehalet ile uğraşırken bıkmadan usanmadan aileleri hür düşünmeye devam eder. Köyde kızları mal gibi görürler. Kız çocuklarını da okula göndermemektedirler. Ve Mahir öğretmen bu zihniyeti yıkmak için elinden geleni yapar. Bu sırada köyün delisi olarak bilinen Aziz’le kaynaşmaya başlar. Ona özel dersler vermeye ikna eder. Halbuki köye geldiği ilk zamanlarda Mahir öğretmen içten içe Aziz’den korkardı. Bu özel ders seminerleri sırasında Aziz’in diğer köylülerden çok farklı olduğunu anladı. Duyguları herkesten farklıydı hatta Mahir öğretmenden bile!

Mahir öğretmen Azize yakın zamanda okumayı ve biraz da olsa konuşmayı öğretecektir. Bu sıralar da Aziz karakterinin abileri için kız isteme olayları olur. Her ne kadar dram filmi olsa da filmin komedi yönü de tam buralarda ağır basıyor. Aziz artık bu dönemlerde kendisini bir birey olarak kabul ettirmek istiyor. Ve bunun ancak evlenmekten geçeceğini düşünüyor. Fakat çevresindeki insanların bunun pek tabi mümkün olmayacağını düşünüyor. Bu sıralarda Aziz karakterinin babası kasabayken bir adamın canını kurtarıyor ve Aziz’in bütün hayatı değişiyor. Sinema filminde en çok paylaşılan sahnelerden biri de  tam da burada gerçekleşiyor.

Tabi Aziz’e talih kuşu konmuştur. Bu onun hayatını değiştirecektir. Kendi köyü ve çevre köylerin en güzel kızı onun karısı olacaktır. Ancak ileriki  zamanlarda  herkes için bu kâbus olacaktır. Karısının güzelliği köylü tarafından kıskançlık ve çirkeflik durumuna dönüşünce çok huzursuzluk çıkar. Ve bu durumun tek çaresini kaçmakta buluyorlar. Sakat ve dahi deli Aziz ile kaçarlar. Kimse izlerini bulamaz, bir zaman sonra öğretmen Mahir’de köyden gider. Tam 7 yıl sonra yabancı bir araba girer köye. Ahali bu kim der ve ayaklanır. Arabadan Aziz’in karısı, Mahir öğretmen, Mahir öğretmenin eşi ve çocukları birde Aziz iner. Bir tek annesi tanır Aziz‘i. Aziz iyileşmiştir. Onu kötürüm yapan engelleri değil cehalet olduğunu yıkılması gereken zihniyet olduğunu söyler.

Mucize Nerede Çekildi? IMDb Puanı Kaçtır?

Üç farklı şehirde çekilen başarılı sinema filmi; İzmir, Uşak ve Kars’ta çekilmiştir. IMDb puanı 10 üzerinden 7,6 olarak belirlenmiştir.

Oyuncu Kadrosu

Mert Turak – Aziz

Talat Bulut – Muallim Mahir

Seda Tosun – Mızgin

Zafer Alpat – Zafer Ögretmen

Meral Çetinkaya – Hazar

Ali Sürmeli – Haydar

Serpil Gül – Güle’nin annesi

Cezmi Baskın – İsa

Dilek Denizdelen – Rinde

Doğukan Polat – Feyzi

Erdem Yener – Celal

Erol Demiröz – Muhtar

Eylem Yıldız – Hanım

Haki Biçici – Minibüs şoförü

Çisil Oral – Kız

İlke Aycan Şener – Mahir’in kız

Berivan Kahraman – Sare

Büşra Pekin – Gülten (Güle)