Son zamanlarda kime sorsak Netflix izliyor. Hatta izlemek ile de kalınmıyor storylerde paylaşılıyor. E, insanında aklına “nedir bu Netflix?” diye de sorduruyor açıkcası 🙂

Sizlerle ilk olarak Netflix’in kökenini yani kelime anlamını incelemek istiyorum. 2 Kelimenin birleşiminden bir araya gelen Netflix, “net” ve “flicks” kelimelerinin ardı ardına getirilmesiyle oluşuyor. Flicks, İngilizce’de filmler ve sinema anlamına gelmektedir. Bu tarz bir isim seçen firma, tüm diller açısından gayet kolay bir şekilde telafuz edilebiliyor. 130 Ülkeden fazla alanda kullanılan ve virüs gibi yayılan bu platform, aslında en başında bir dvd kiralama şirketi olarak karşımıza çıktı. Fakat ne yazık ki 😓 dvd ve cd kasetlerin artık rağbet görmemesiyle birlikte Netflix; dibin dibini görmüş, kara kara düşüncelere kapılmıştı. Ortaya çıkmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de bu oldu. Krizi fırsata çevirmeye çalışarak, başarı elde etmeyi de başardı. Geleneksel yöntemlerin insanlar tarafından kullanılmadığını çok iyi analiz eden Netflix, bir “U” dönüşü ile oklarını tamamen dijitale çevirdi. Dijitale geçmesiyle birlikte Netflix’in yeni dönemi başlamış oldu.

Dizi ve filmleri kendi bünyesinde izleme imkanı sunan platform, son zamanlarda kapattığı ücretsiz özelliğini uzun bir süre kullanıcılarına sunmuş ve kitlesini toplamayı başarmıştır. 1 Ay boyunca şartsız, koşulsuz ve reklamsız dizi ve film özelliğini sunan Netflix, en çok izlenen ve en iyi dizilerin yapımında rol aldığından ötürü oldukça fazla tercih edilebiliyor. Hatta seveni o kadar fazla ki insanlar ortak kurbana girer gibi ortak Netflix hesabı kullanıyor 😂 Her geçen gün ününe ün katan, milyonlarca insan tarafından kullanılan artık film yapımcılarının bile Netflix’e içerik üretmek için çabaladığı yeni bir nesile giriş yapıyoruz. Teknolojinin bundan sonra yenilikler ve akıbeti ile yol alacak olan bu platform, bir süre daha gündemden düşmeyecek gibi.