Yılmaz Erdoğan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Organize İşler filmi, çıktığı 2005 yılında büyük yankı uyandırmıştır. Filmin senaryosu ve oyunculukları üst seviyede olduğu için günümüzde bile adından söz ettirmeyi başarmaktadır. İzleyiciler tarafından oldukça sevilen bu filmin 14 yıl sonra yani 2019’da Organize İşler Sazan Sarmalı adında devam filmi çekilmiştir. Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği bu iki filmde İMDb’de yüksek puan alarak kalitesini kanıtladı. Organize İşler filmini izlememiş kişiler için, organize işlerin konusu hakkında bilgi verdiğimiz yazımıza geçelim.

Filmin Konusu

Film, Yılmaz Erdoğan’ın oynadığı, Asım Noyan karakteri ve ekip arkadaşlarının dayak yemiş halini göstererek başlıyor. Cem Yılmaz’ın oynadığı Müslüm karakteri tarafından, şimdiye kadar görülmemiş tarzda ağır bir dayak yerler. Daha sonra olayların nasıl buraya geldiğini izlemeye başlarız. Her şey Asım’ın, evli bir kadının evinde ilişkiye girmesi ile başlar. İşi bitip tam evden çıkacağı sırada, kapının önünde kadının kocasını görür. Hemen kapıyı adamın suratına kapatır ve saklanır. Ama adam aldatıldığını çoktan anlamıştır ve zorla eve girer. Camdan kaçtığını sanan adam, hızlıca pencereden atlar. Adam düşüp bacağını kırdığı sırada Asım dolaptan çıkar ve kaçmaya başlar. Aldatılan adamın bacağı kırıldığı için peşinden koşamaz ama komşularına Asımı yakalamalarını söyler. Bunun üzerine uzun bir kovalamaca başlar. Asım daha fazla kaçamayacağını anlayınca bir eve saklanmaya karar verir. İlk gördüğü evin kapısını çalar ama kapıyı çok geç açar. Neyse ki peşindeki adamlar nereye saklandığını anlayamaz ve dağılırlar.

Kapısını çalıp içeri girdiği adamın Süpermen kostümü giymiş bir komedyen olduğunu öğrenir. İşinde başarılı olamayan bu adamın kapısını çalmasaydı intihar edeceğini öğrenen Asım, ismi Samet olan bu adamı hayata bağlamak için sohbet etmeye başlar. Artık Samet, Süpermen lakabıyla Organize İşlerin bir parçası olmuştur.

Daha sonra Mesut’un evine iş başvurusu için gelen Berrak’ı görürüz. Mafyalarla çalışmak korkutucu gelmediği için işe alınır. Berrak, iş başvurusundan sonra eve döner. Burada Berrak’ın ailesini yakından tanıma fırsatı buluruz. Annesi başarılı bir şekilde öğretmenliğine devam ederken, babası çok da başarılı bir yazar değildir. Yaşlılıktan daha çok etkilenen babası, birçok konuyu anlamakta zorluk çekmektedir. Berrak ailesiyle muhabbet ettiği sırada kapı çalar, gelen komşularıdır. Evde kimseyi bulamayınca postacının kendilerine bıraktığı zarfı getirmiştir. Zarfı açtıklarında babasının kitabını yirmi bin Euro karşılığında satın alınmak istendiğini öğrenirler. Berrak bu haberle çok mutlu olur ve kendine bir araba alınmasını ister. Bu sırada Süpermen, Asım’ın yaptığı işin araba gaspı olduğunu öğrenir. Süpermen çok istemese de araba çalıp, çalıntı arabayı satan ekibe iyice girmiştir.

Süpermen ekiple tanıştıktan sonra akşam yapılacak partiye de katılır. İçki içip kumar oynadıktan sonra herkes bir kızla otel odasına geçer. Gecenin ilerleyen saatlerinde, bulundukları otele polisler fuhuş operasyonu yapar. Polis operasyon sırasında kamera ile kayıtta almıştır ve bu kayıtlar haberlerde yayınlanacaktır. Yakalanan ekibin içerisinde ünlü isimlerde olduğu için, medyaya böyle görüntülerle gözükmek istemez. Bunun üzerine Asım, polislerle pazarlık yaparak, belirli bir miktar para karşılığında serbest kalır.

Berrak’ın ailesi kazandıkları para ile çocuğuna alacakları araba için araştırma yapmaya başlar. Bu araştırma sonucunda bir arabayı gözüne kestirirler. Arabayı görmek için buluşurlar ve çok beğenip alırlar. Aldıkları arabayı kızları Berrak’a teslim ederler. Berrak’ın bu sevinci karşılaştıkları ilk çevirmeye kadar sürer. Bu çevirmede arabanın çalıntı olduğunu öğrenen Berrak’ın morali çok bozulur. Paralarının boşa gittiğini anlayan ailesi olayı kabullenir, ama Berrak bu paranın üzerine soğuk su içmeye razı değildir. Kendilerini dolandıran adamları bulup oyuna getirmek için bir plan yapar. Bu plan Organize İşleri ve Süpermen için yepyeni bir deneyime yol açacaktır. Bu yaşanan olayları öğrenmek isteyen film severler, organize işleri Netflix aracılığı ile izleyebilir.