Koronavirüs ile beraber artan sağlık araştırmalarında bilim adamlarının uzun zamandır dikkat çekmeye çalıştığı P vitamini konusu da artık insanların dikkatini çekmeye başladı. Bu yazımızda P vitamini nedir, ne faydası vardır, eksikliği nasıl fark edilir ve P vitamini hangi yiyeceklerde bulunur sorularını cevaplarını bulacaksınız.

P Vitamini Nedir?

P vitamini, vücudumuzdaki kılcal damarların geçirgenlik özelliğini artırdığı gibi direncini de artırmaktadır. P vitaminin fark edilmemesinin en önemli sebebi ise C vitaminin emiliminin artırıp faydalarının azalmasını engelleyerek çoğu zaman C vitamini ile benzerlik göstermesidir. Vücudumuzdaki tüm atardamarlar ve toplardamarların sağlıklı olması, birbirleri ile kusursuz bağlantı kurmasında en önemli görev P vitaminine düşmektedir. P vitamininin saf rengi sarıdır, suda çözülebilmektedir. Vücut içindeki oksijenin dokulara taşınmasıyla dokuların yenilenmesini P vitamini sağlamaktadır.

P vitamini, C vitamini gibi antioksidan olmasının haricinde, anti-enflamatuar, antialerjinik ve anti-kanserojen özellikleri de bulunmaktadır. Bunların haricinde besinlerdeki atıkların da kandan uzaklaşmasını sağlayarak vücuttan çıkmasını sağlamaktadır.

P Vitamini Eksikliğini Nasıl Anlarız?

P vitamini çok bilinmemesinden ötürü eksikliği de çoğunlukla fark edilmektedir. Fakat, en belirgin olarak kaslar ve baldırlarda sık sık kramp girmesi, eklemlerde şişmelerin oluşması, denge bozuklukları, damarlarda ağrı ve kanamalar ile nadiren de olsa hızlı ritmde kalp atışlarının sebebi P vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu tarz şikayetleriniz varsa muhakkak doktorunuza müracaat ederek önlem almanızı öneririz.

P vitamini faydaları ise daha fazla ve daha önemlidir. P vitamini faydalarını maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 • Diyabete bağlı olan göz rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Hemeroid (basur) rahatsızlıklarından etkilerin azalmasına faydası olmaktadır.
 • Varis rahatsızlıklarında iyileşmeye etki etmektedir.
 • Ülser ve diyabetik rahatsızlıklarına bağlı kanamaların azalmasına ve çözülmesine çare olmaktadır.
 • Doğum, adet ve diş etine bağlı kanamalarının azalmasını sağlar.
 • C vitamininin oksitlenmesine engel olarak daha fazla faydalı olmasını sağlar.
 • Eklem yerlerinde şişme ve iltihaplanmasına engel olmaktadır.
 • Astım ve alerjilerin azalmasını sağlamaktadır.
 • D vitamini ile beraber kullanımında menapoz, beyin kanaması ve felç durumlarında radrasyon etkisi azalttığı düşünülmektedir.
 • P1 vitamini kuvvetli bir antioksidan olduğu gibi yüksek tansiyonu en iyi düşüren etkenlerden bir tanesidir.
 • Ciltteki kollajen miktarınını koruyarak yaşlanmayı geciktirmektedir. Kollajen miktarını koruması sebebi ile cilt sağlığını en yüksek seviyede tutulmasını da sağlamaktadır. Bu sayede birçok cilt rahatsızlığına karşı önlem olmaktadır.

P vitamini az bilinmesine rağmen bu kadar fazla faydası bulunmaktadır. P vitamini sayesinde başta eklem ve damarlar olmak üzere genel vücut sağlığı korunmaktadır. Damarların sağlıklı olması kalp gibi rahatsızlıklarında önüne geçilmesini sağlamaktadır.

P Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

P vitamini birçok besinde bulunmaktadır. Bulunduğu besinlerin bazıları C bazıları D vitaminleri de içermektedir. C vitamini ile beraber tüketilmesi hem C vitamininin daha faydalı olması sağlanırken vücudun başta grip olmak üzere birçok soğuk algınlığına karşı bağışıklığın artması sağlanacaktır. D vitamini ile beraber tüketilmesi ise daha önce belirttiğimiz gibi menapoz, beyin kanaması gibi hastalıkların radrasyon etkisini azaltırken, güneşten yeterince faydalanmayan kişilerinde D vitaminini daha iyi bir şekilde vücuda etki etmesini sağlamaktadır.

En çok P vitamini olan besinler ise; at kestanesi kabuğu, marul, taze biber, yer fıstığı, turunçgillerin tamamı, limon, menekşe yaprağı, yumurta, frenk üzümü, kivi, soğan, kuşburnu, ıspanak, lahana ve yeşil çaydır.

Bu sebzelerin tüketilmesi sadece P vitamini değil birçok vitamin ve mineral açısından da önemlidir. Limon, turunçgiller gibi C vitamini zengin besinler yada ıspanak gibi demir kaynağı besinler normal şartlarda da vücut direnci ve sağlığı açısından tüketilmesi doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.