En iyi Türk komedi filmleri listesinde yer alan Pardon, adını en çok duyduğumuz filmler arasındadır. Ustalıkla hazırlanmış senaryosu bir komedi filminden istediğiniz her şeyi başarıyla vermiştir. Pardon filmi, replikleri ile izleyicileri güldürmeyi o kadar iyi başarmıştır ki, günümüzde bile bu replikleri kullanan insanlara rastlayabiliriz. Filmin görüntü kalitesi günümüz filmleriyle kıyaslandığında oldukça gri kalsa da senaryosu birçok filmi geride bırakmaktadır. Görüntü kalitesi her ne kadar günümüzde hoş gözükmese de gösterime girdiği tarihe göre oldukça başarılıdır. Şimdi ise akıllara Pardon filmi kaç yılında çekildi sorusu geliyor. Pardon filmi 2005’de gösterime girse de yapım aşaması çok daha eskiye dayanır. 1998’de ilk olarak “Çok Tuhaf Soruşturma” adıyla tiyatroda izleyicilerle buluşmuştur. Tiyatroda tutan bu oyun, daha büyük kitleye ulaşabilmek için sinemaya taşınması kararı alınmıştır. Gerekli bilgileri verdikten sonra pardon filmi konusuna geçebiliriz.

Filmdeki ana karakterimiz Ferhan Şensoy tarafından canlandırılan İbrahim, askere gitmesi gereken yıldan tam 16 yıl sonra gitmiştir. Askeriyeye gidip birliğine katılması gerekirken arkadaşı Muzafferin yanına gitmeye karar verir. Otobüste yaptığı yolculuk bitince üniformalı bir polis görür. Üniformalıları hiç sevmeyen İbrahim hiçbir sebep yokken kaçmaya başlar ve kan kardeşi Muzaffer yani Muzo’nun yanına kaçar. Muzo ile içki içip otururken polis birlikleri binayı sarar ve ikisini de tutuklar. Bu saatten sonra geri dönüşü olmayan bir yola girerler. İbrahim’i bir komiser ve yardımcısı sorguya çeker. Komiser, İbrahim’in üç suçtan aranan kişi olduğunu zanneder ve suçunu itiraf ettirmeye çalışır. Hiçbir şeyden haberi olmayan İbrahim ve Muzo itiraz eder. Komiser kabul etmez ve hazırladığı itiraf kağıdını imzalamalarını aksi takdirde bütün gün işkenceye uğrayacaklarını söyler. Mahkemede suçsuz olduğunu anlatabileceklerini düşündükleri için kâğıdı imzalarlar. Fakat asıl suçlular üç kişi oldukları için komisere bir isim vermeleri gerekmektedir. İbrahim çok düşünmeden aklına gelen ilk ismi söyler. Verdiği isim taksimde bakkalı olan Aydın isimde bir esnaftır.

Pardon Filmi İnceleme ve Konusu – En iyi yerli komedi filmleri

Aydın komiserlerin teklifini kabul etmeyerek itiraf kağıdını imzalamaz. Ardından maruz kaldığı işkenceler sonucunda tüm suçlamaları yapmış gibi anlatır. Komiser itirafları videoya kaydettiği için mahkemede işleri zorlaşır. Mahkemeye kadar karakolda kalırlar. Yaklaşık bir yıl sonra mahkeme sonuçları gelir ve suçsuz çıkamazlar. Mahkeme devam etmektedir fakat bu sürede karakolda değil hapishanede kalmaları emredilir. Hapishanenin müdürü bu üçlüye güvenmediği için farklı hücrelerde kalmalarını ister. İbrahim, sigara içmeden uzun süre duramadığı için bittiğinde alması için gardiyanla konuşur. Gardiyan her istedikleri şeyi alır fakat eksik alır. Geriye kalan parayı da cebine atar. Birkaç yılları böyle geçer. Bu yıllar içinde defalarca mahkemeye gitmişlerdir. Her gidişlerinde hapishaneden kurtulacaklarına eminlerdir ama mahkeme kararı hiçbir zaman istedikleri gibi olmamıştır.

İbrahim bir gün bu duruma nasıl düştüğünü düşünürken aklına eniştesi gelir. İbrahim, eniştesini kendisine “lan” dediği için bıçaklamıştır. Eniştesi İbrahim’in sevdiği kız olan Asumanın babasıyla konuşurken aklına asker kaçaklığından ihbar etmek gelir. Asumanın babası da İbrahim’i hiç sevmemektedir çünkü genç kızına İbrahim bela olmuştur. İhbar edilmesi hem Asumanın babasının hem de eniştesinin işine gelecektir. Bu ihbardan sonra gelişen olaylar neticesinde üç dört yıldır mahkûm hayatı yaşamaktadır. Hücrede yaşamaktan sıkılmış üçlü koğuşa geçmek ister. Gardiyan bu mesajı müdüre iletir. Yıllar içinde zararsız olduklarını anlayan müdür, bu üçlüyü çocuk koğuşuna geçirir. Suçsuz olduklarının bir gün ortaya çıkacağı düşüncesinden yavaş yavaş uzaklaşan Muzo firar etmeleri gerektiğini söyler. Pardon filminin genel incelenmesi bu şekildeydi bu başarılı filmi hala izlemediyseniz çekim yılını önemsemeden izlemeniz önerilir.”