Çok lüks bir hayat, pahalı bir yaşam rahatlamak için yeterli değildir. İnsanın önce rahat olabilmesi için huzurun olduğu bir yer en olumlu tercih olarak sayılabilir. Gün boyu üst üste gelen stresler ve buna eşlik eden yoğun düşünceler, yorucu hayatın bir parçasıdır diyebiliriz. Sevdiğimiz şeyleri yapmak bizi rahatlatabilir. Kısa süreliğinede olsa rahatlamak için ne yapılır listemiz.

 • Doğa gezintisi yapın.
  Çok sıkıldığınız evinizde kendinizi yiyip bitirmek yerine, bir doğa gezintisi yaparak kafa dağıtabilirsiniz. O ortama girdiğinizde gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın huzur kokan o kokuyu içinize çekin. Ne kadar rahatladığınızın farkına gözlerinizi yavaş yavaş açınca varabileceksiniz.
 • Duş alın.
  Soğuk mevsimlerde sıcak suyun vücudu rahat hissettirdiği gibi, sıcak mevsimlerde de ılık bir suyla duş almak sizin rahatlamanızı sağlayabilir.
 • Alışveriş yapın.
  Özellikle genç kızların en vazgeçilmez tutkusu olan alışveriş, kendini rahat hissetmek için en güzel yöntemdir.
 • Sevdiğiniz arkadaşlarınızla güzel vakit geçirin.
  Bozuk olan bir morali düzeltebilecek tek şey seni anlayabilen bir dostun desteğidir. Kırgın düşüncelerinizi dostunuza açarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.
 • Günlük yazın.
  Sizi dinleyen hiç kimse olmadığını düşünüyorsanız, yapmanız gereken tek şey hislerinizi kalem yardımıyla kâğıda dökmek olacaktır. Yazdıklarınızı okudukça kendinizi rahatlatabilirsiniz.
 • Çocuklarla oyunlar oynayın.
  Dünyanın en saf ve temiz insanları çocuklardır diyebiliriz. Çocuklarla ilgilenmek, oyunlar oynamak sizin kafa dağıtmanıza aynı zamanda rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Hiç söylemeye cesaret edemediğiniz şeyleri söyleyemediğiniz kişilere söyleyin.
  İnsanın içinde biriken her şey rahat olmaması için birer engeldir. Bu engelleri aşmak için önce kendinizle sonra da bu konuları ilgilendiren kişilerle yüzleşmeniz gerekecektir. Ne kadar kötü bir sonuç almış olsanız bile içinizdekileri dökerek kendinizi rahat hissedeceksiniz.
 • Sevdiğiniz yemekleri yiyin.
  Bu hayatta hemen hemen yemek yemeği sevmeyen hiç kimse yoktur. Kızgınken çok yemek yiyen, kırgınken ağzımıza bir lokma ekmek almayan insanoğluyuz biz. Ama sevdiğimiz yemekler olunca sınır tanımayız. Böylelikle kendimizi rahatlatabiliriz.
 • Havuza gidin.
  Dünyanın en önemli kaynağı olan su insanların da en vazgeçilmezleri arasında. Tüm kötü enerjilerinize havuzda veda ederek rahatlatabilirsiniz.
 • Kulağa hoş gelen müzikler dinleyin.
  Her şarkı insana bambaşka bir hayal yaşatabilir. Bir hayalin içinde düşüncelerimizi rahatlatmak istiyorsak, kulağa hoş gelen müzikleri tercih edebiliriz.

Bu örnekler gibi daha birçok madde sizin rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Rahatlama konusu oldukça açıklayıcı bir anlatım gerektirir. Genel olarak rahat olabilmemiz için en önemli unsur, insanın kafasındaki düşünceleridir. Ne kadar bir şeyleri kafanıza takmaz büyütmezseniz, kendinizi o kadar rahat hissedersiniz.