Bugün size birçok oyuncunun da yoğun ilgi gösterdiği Rainbow Six Siege oyunu hakkında bilgi vereceğim. Oyun çıktığı dönemden bugüne çok büyük değişiklikler yaparak çok büyük kitlelere ulaşmaya başardı.

Şuan Fps türü oyunlar oynayan oyunculara, Rainbow Six Siege oyunu biliyor musun? diye sorsam yanıtları büyük ihtimalle evet olacaktır. Uzun yıllar boyunca Cs Go, PUBG, Rainbow Six Siege, gibi oyunlar internet kafelerin vazgeçilmez ve açık ara en çok oynan oyunlar haline gelmişti.

Peki bu oyun bize ne sunuyor? Nasıl bir oynanışa sahip? Bunların hepsini sizlere açıklayacağım.

Rainbow Six Siege

Oyunumuzda saldıranlar ve savunanlar olmak üzere 2 takımdan oluşuyor. Savunanların amacı bölgelerinde bulunan 2 adet bombayı koruyup rakip takımın bombaları etkisiz hale getirmesini engellemek. Saldıranların amacı ise ya tüm düşmanları öldürmek yada bombayı defuser (bombayı çözen cihaz) ile bombayı etkisiz hale getirmek.

Rainbow Six Siege Operatörler

Oyun aslında Klasik Cs GO da olduğu gibi polis terörist gibi gelebilir. Fakat burada bombayı savunanlarda polis karakterleri saldıranlarda polis 😀 Bu karakterlere oyunda operatör adı veriliyor ve her operatörün kendine has bir özelliği, cihazı bulunuyor. İşler böyle olunca oyunda bizlere farklı oynanış biçimleriyle pek çok seçenek sunuyor. Rainbow Six Siege oyununda şuan saldıranlar ve savunanlar olmak üzere toplam 59 karakter bulunuyor. Bunlardan 30’u saldıranlarda 29’u ise savunanlarda bulunmakta.

Oyunda 3 faklı oyun modu bulunmakta bunlar; Yeni gelen, Derecesiz maç ve Dereceli maç. Oyuna ilk başladığınızda 10. seviyeye kadar yeni gelen modunu oynamak zorundasınız. 10. seviyeyi geçtikten sonra size çok daha ciddi bir ortam olan Derecesiz Maç da oynama imkanı veriliyor. Uzun bir süre oyunu oynayıp 50. seviyeye ulaştıktan sonrada artık Dereceli Maçlarda oynayıp oyunda bir rütbe elde edebilirsiniz.

Yeni gelen modu sizin epey bir süre oynayacağınız bir mod. Bu mod da toplam 3 raund var. Tabi 2 2 berabere kalınması durumunda kazananı belirlemek amacı için fazladan 1 raund daha veriliyor. Şimdi 3 raund size çok az gelebilir. İlk duyduğumda bana da az gelmişti fakat oyunda taktiksel ilerleyip, attığınız her adımı dikkatli seçmek zorunda olduğunuz için raundlar uzun sürebiliyor. Tabi Derecesiz Mod da oyun girerseniz size çok daha fazla raund sunuyor. Derecesizde 4 raund dan oluşuyor fakat kazananı belirlemek için fazladan 2 raund öne geçmeniz gerekiyor. Bu durum olana kadar maç da duruma göre uzayabiliyor.

Rainbow Six Siege Oynanış

Rainbow Six Siege

Oyunun oynanış kısmından bahsedecek olursak. Öncelikle her 2 takımda operatörlerini seçiyor. Fakat bir operatör yalnızca bir kişi tarafından seçilebilir. Yani birden fazla aynı operatör oynayamazsınız. Sadece Çaylak adındaki operatör birden fazla kişi tarafından seçilebilir. Bunun nedeni iste oyuna başladığınızdan dolayı oyunda açılmış sınırlı karakteriniz var. Bu operatörleri dilerseniz oyunu oynayıp oyun parasıyla açabilirsiniz. Diğer bir yol ise gerçek para vererek de açabilirsiniz.

Size tavsiyem indirimde normal oyunu almak yerine, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege – Deluxe Edition Satın Almanız. Bu paket normal oyunun indirimli fiyatından 10-15 tl gibi bir fiyatı daha fazla (indirimli hali ile 45 tl ye denk geliyor yanlış hatırlamıyorsam.) Bu paketi aldığınız taktirde oyuna 1,2,3’üncü sezonda gelen operatörleri de sahip oluyorsunuz. Zaten bu operatörler oyunda en çok oynanan ve en iyi özeliklere sahip operatörler. zaten oyunu 45-50 lvl e kadar epey bir oyun parası biriktiriyorsunuz böylece diğer operatörlerden bir kaçını da rahatlıkla alabiliyorsunuz.

Oynanış

Çok uzatmadan oynanış kısmına geçiyim. Oyunda her 2 takımda operatörlerini seçtikten sonra, oyunumuz başlıyor. Savunanlar zayıf duvarların kolay yıkılması, patlatılması ve mermi geçememesi için duvarlara metal bir zırh koyuyor. Bu olaya da oyunda reinforce  ( kısaca duvarları güçlendirme diyebiliriz.) diyoruz. Fakat elimizde bu reinforce dan sınırlı sayıda var yani koyduğumuz yerleri dikkatli seçmemiz gerekiyor.

Bunun dışında ise camlara kapılara ise tahtadan barikat kuruyoruz. Bu barikatlar aşırı derecede dayanıksız her türlü çok kolay bir şekilde kırılabilir. Genel olarak barikatların tek amacı rakip takımın görüşünü engellemek. Savunan takım bunları yaparken savunanlar ise içeriyi keşfetmek, bombaların ve tuzakların yerlerini öğrenmek için içeriye drone yolluyor.

 

Reinforce ve Barikat Kurma

 

Her kesin kendi dronunu kontrol ediyor fakat rakip takım bu dronları görürse tek bir kurşunda çok rahat kırabilir. Kısaca amacımız çok az sürede içerden istihbarat toplayıp raund başladığında ona göre oynamak ve plan yapmak. Eğer tüm dronlar kırılırsa saldıran takım pek içerden pek bir bilgi elde etmeden oynamak zorunda kalıyor. Ama dronlar kırılsa bile her karakterin, yedek bir dron’u bulunuyor. Fakat maç başladıktan sonra dronu kontrol ederken savunmasız olduğunuzu unutmayın!

Saldıranların drone ile düşmanları görüp işaretleyebildiği gibi savunanlarda kameralara erişimi var. Her haritada belli noktalarda bulunan bu kameralar sayesinde saldıranların tam olarak nerelerden geldiğini görebiliyoruz. Tabi karşı takım kameraları kırmazsa 😀

Silahlar

Silah çeşitliliğine gelecek olursak yeterli bir seviyede. Her operatörün en az 2 silahı mevcut. Saldıranların silahları savunanlara hasar konusunda çok daha iyi ve genellikle oyunlarda assault rifle ( piyade Tüfeği ) dediğimiz silah çeşitlerine sahip. Savunanların tarafında ise durum biraz daha farklı.

Rainbow Six Siege Silahlar

Savunanların silahları genel olarak pompalı tüfek ve SMG ( Hafif Makinalı Tüfek ) dediğimiz silahları kullanıyorlar. Silahları ise saldıranlara göre hasarları az. Bunun eksisi olmasına rağmen silahlar atış hızları ile yakın mesafede çok kullanışlı ve ölümcül olmaları savunanlara da önemli bir avantaj sağlıyor.

Puanlama Sistemi

Oyunda puanınıza göre skor tablosunda yerinizi alıyorsunuz. Yaptığınız birçok eylemde size puan kazandırıyor. Mesela üst tarafta bahsettiğim Reinforce dan +10 barikat kurmaktan, +5 düşmanın yerini belirlemek +10 vb. Tabi adam vurmak en çok puan sağlayan etken oluyor.

Oyuna yeni başladığınızda aşırı derecede zorlanabilirsiniz. Fakat operatörleri ve oyunu öğrendikten sonra oyundan zevk almaya başlayacaksınız. Size bu oyunda en büyük tavsiyem arkadaşlarınızla girmeniz. En az 4 kişi girmelisiniz. Çünkü taktik gerektiren bir oyun olduğunda arkadaşlarınızla kurduğunuz iletişim, yabancılara göre daha iyi olacaktır. Buda oyun zevkinizi önemli ölçüde artıracaktır.

E-Spor

Oyunda ayrıca E-spor da mevcut. Eğer sizde oynadığınız oyunların e-spor etkinliklerini izlemekten zevk alıyorsanız mutlaka bakın derim.

Rainbow Six Siege E-Spor

 

Genel olarak söyleyeceklerim bu kadar. Oyunu indirimde Deluxe Edition sürümünü satın almanızı öneriyorum dediğim gibi bu pakette size bir sürü ek operatör veriliyor. Taktiksel Fps oyunlarını seven kişiler için indirimde alıp arkadaşlarla sabahlara kadar oynanabilecek çok güzel bir oyun kesinlikle tavsiye ediyorum. Ayrıca Buraya kadar okuyan arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.