Öncelikle kimsenin başına refakatçi terimini öğrenmenin gerekli olmamasını diliyoruz fakat bazen bu görev ile baş başa kalabiliyoruz. Malum, hastalık durumlarının nereden, nasıl ve ne zaman geleceğini bilemiyoruz. Bazı hastalıklar çok kısa sürede tedavi edilirken bazı hastalıkların tedavi süreci için daha uzun bir zamana ihtiyaç duyuluyor. Yine kimi hastalıklarda tedavi süreci uzun olmasına rağmen refakatçiye izin verilmiyor iken bazı uzun tedavi süreli hastalıklarda refakatçi ihtiyacı duyuluyor. Peki; refakatçi nedir? Hastanede uzun süre yatılı olarak kalacak olan hastalar yanlarında hem bedenen hem de zihnen ve psikolojik olarak birilerinin bulunmasına ihtiyaç duyuyorlar. Eğer mevcut ise hoş zaman geçirebilecek, moral olarak onu yükseltebilecek ya da bu süreçte ona eşlik edebilecek yetide olan kişiler ile bu süreci geçirmeleri hasta olan kişilere büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Üstelik refakatçiler sadece hasta kişilerin yakınlarından da oluşmamaktadır. Maalesef ki kimi zaman aileler her ne kadar çok istemiş olurlarsa olsunlar hasta olan yakınlarının yanında bulunamıyorlar. Bu noktada da hasta olan kişilere eşlik etmek için özel eğitimlerden geçmiş refakatçi personelleri devreye giriyor. Refakatçi olmak artık günümüzde bir meslek alanına dönüşmüştür. Bunun için gerek devlet destekli gerekse özel olarak eğitimler alınıp sertifika sahibi olarak hasta olan kişilere yardımcı olacak kişiler yetişiyor. Yani artık refakatçilik konusunda oldukça yüksek ve etkili çalışmaların yapıldığı bilinen bir gerçek.

 

Refakatçi olan kişilerin genel olarak en temel vazifelerinin başında, hasta olan kişilerin hastanede kalarak alacak oldukları sağlık hizmeti ve tedavi süreci boyunca kişinin tüm ihtiyaçlarını ve isteklerini yerine getirmektir. Maalesef ki hasta olan kişi yanında ona eşlik edecek olan refakatçilerini bilinçsiz ya da gerekli olan yetiye sahip olmamaları, hastanın tedavi sürecini uzatacaktır ve ne yazık ki süreç sonunda büyük bir hüsranla karşılaşılacaktır. Refakatçilik konusunda deneyimli, bilinçli ve eğitimli kişiler hastanın yaşını, boyunu, ağırlığını ve cinsiyetini sorun olarak görmeden hasta olan kişinin hastanede alacağı tedavi süreci boyunca tüm gereksinimlerini ve isteklerini yerine getirecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi artık günümüzde önemli bir iş kolu olarak görülen refakatçilik, hasta olan kişiyi tedavi süreci boyunca yalnız bırakmamış olmak ile birlikte hasta kişinin tedavi sürecinde sağlığının olumlu yönde seyretmesine oldukça büyük bir katkıda bulunacaktır.

Refakatçi Kuralları Nedir?

Refakatçi Kuralları Nedir?

 • Öncelikle refakatçinin gerekli olup olmadığına tedavi sürecini yöneten doktor karar verir.
 • Refakatçi olarak görev alan kişinin bir yaka kartı çıkarması gereklidir. Bunun için ise öncelikle bir refakat onay formu doldurulur, ardından doldurulan formun onaylanması için doktor tarafından imzalatılır. Belge başhekimlikten onay mührü yaptırılır, belge vezneye götürülür ve vezneden de hasta refakatçi kartı alınılabilir.
 • Alınan refakatçi kartı başkası tarafından kesinlikle kullanılamaz ve refakatçi kişi kartını görünür bir yere takmak ile hükümlüdür.
 • Refakatçi değişimi yapılacak ise bu değişimin belirli saatleri vardır. Bu saatlerde refakatçi değişimi, hasta kişiden sorumlu olan hemşirelere bildirilir.
 • Refakatçi olan kişinin kartını göstermesi durumunda herhangi bir ücret ödemesine gerek olmadan sabah, öğle ve akşam yemekleri hastane tarafından sağlanır.
 • Kadın hastaların bulunduğu odalarda diğer hasta olan kadınların mahremiyeti dolayısıyla erkek refakatçi kalamaz. Bu durum hastane inisiyatifine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
 • Yoğun bakım ünitelerinde hasta kişiler ile hasta bakıcılar ilgilenir ve refakatçiye ihtiyaç duyulmaz, izin verilmez.
 • Refakatçi kişiler hasta olan kişileri doktorlarının ya da hemşirelerinin haberi, talebi ve izni olmadan oda dışarısına çıkaramazlar.
 • Refakatçi kişiler hastaya doktor onayı, izni ve haberi olmadan herhangi bir şekilde yiyecek yediremez. Özellikle de zararlı besinler.
 • Refakatçi kişiler, hasta kişiye doktorlarının ve hemşirelerinin izni olmayan hiç bir uygulama yaptıramazlar.
 • Refakatçi kişiler, hastane kurallarına uygun olmayan davranışlarda bulunurlarsa refakat görevleri geçerli sayılmayacaktır.
 • Refakatçi kişiler, hastaneye ait olan hiç bir mala zarar veremezler. Vermeleri durumunda zarar verdikleri malın maddi tutarını ödemek zorundadırlar.
 • Refakatçiler hastanede bulundukları anlarda tütün, sigara, alkol vb. hiç bir maddeyi kullanamazlar.
 • Refakatçi kişiler, hasta ile ilgili oluşan her durumu hemşirelere bildirmek zorundadırlar.
 • Refakatçi kişiler; vizite saatleri, hastaya girişim veya müdahale yapılacağı zamanlar gibi gerekli görülen anlarda hasta odasından dışarı çıkmalı ve o ortamda bulunmamalıdır.
 • Refakatçi kişiler hasta kişinin tedavi süreci olumlu ya olumsuz sonuçlandığı noktada refakatçi kartlarını hastaneye teslim etmelidirler.
 • Hasta olan kişilere ve hasta yakınlarına, daha sağlıklı ve huzurlu bir ortam sağlanması için hasta odalarının bulunduğu koridorlarda yüksek ses ile konuşulmaması gereklidir. Hasta odalarının bulunduğu ya da hasta tedavilerinin gerçekleştiği alanlarda doktor ve diğer sağlık çalışanlarına zorluk çıkarılmaması ve onların rahatsız edilmemesi gereklidir. Refakatçi kişiler bu konuda gerekli düzeni sağlamak için yardımcı olmalıdırlar.

Refakatçi ile Hasta Bakıcı Arasında ki Farklar Nelerdir?

 • Refakatçi kişiler hasta ve engelli olan kişilere tıbbi yönde bir destek sağlamazlar fakat hasta bakıcılar tıbbi tüm gereksinimlere hemşireler ile birlikte katılırlar.
 • Refakatçi kişiler tek bir hasta ile ilgilenirler, terim olarak da anlamı ‘ hasta yakını ‘ demektir. Fakat hasta bakıcılar hastaya yakın olan kişiler değildir ve tek bir hastaya hizmet vermezler.
 • Refakatçiler temizlik, tuvalet ve yeme içme konusunda yardımcı olma gibi görevlere sahipken hasta bakıcılar tıbbi yönde bir yardımda bulunurlar.
 • Refakatçi kişiye özeldir, hasta bakıcılar ise hastane içerisinde tıpkı hemşireler ya da diğer geri kalan sağlık personelleri gibi genel hizmet verirler.

Refakatçi Olmanın Özellikleri Nedir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az ilkokul mezunu olmak
 • Mezun olduğu okulun ve derecenin diploması
 • Bu işi yapabilmek için sağlıklı olduğuna dair belge (Gerekli sağlık kontrolleri sonrası sağlık raporu)
 • Hasta olan kişilerin güvenliği önemlidir. Refakatçi olacak kişinin herhangi bir sabıka kaydının bulunmaması gerekli bu nedenle bir sabıka kaydı belgesi.

 

Gerek hastaneler gerek ilgili kuruluşlar için bazı değişken istekler mevcuttur, o nedenle buraya sabit olarak gerekli olan özellikleri yazmış bulunmaktayız. Refakatçilik alanında alınan eğitim ve sertifikalar yapılacak olan işlerin yoğunluğunu şekillendirir. Bu nedenle bir refakatçi olmak istiyorsanız makalemizi okuduktan sonra gerekli araştırmaları tamamlayarak refakatçilik alanında bulunan deneyimli kişiler ya da bu alanda eğitim veren kişi ve kurumlar ile irtibata geçerek kendinizi bu alanda geliştirmelisiniz. Sağlık hepimiz için belki de en hassas noktamız ve en özenli davranmamız gereken alandır. Bu nedenle bu alanda tanıdığınız ya da tanımadığınız kişilere refakatçi kişi olarak hizmet etmek istiyorsanız bu konuda gerekli donanımı edinmelisiniz. Refakatçilik tıbbi müdahale gerektiren bir alan olmadığı için bu alanlarda bir okul eğitimi ve diplomasına ihtiyaç duymazsınız. Sizlere sağlıklı ve iyi günler diliyoruz. Hoşça kalın sağlıklı kalın 🙂