Şehir hastaneleri; daha modern, yenilikçi ve kaliteli yapıları ile bilinmektedir. Sağlık ve ülkemiz açısından kullanılan yeni bir yapı olan şehir hastaneleri, yap-işlet-devret sistemiyle çalışmaktadır. Özel firmalar ve şirketler Sağlık Bakanlığının açmış olduğu ihalelere katılarak hazine arazileri üzerine kurulacak olan şehir hastanelerini tahsis ederler. 25 Yıl boyunca bu hastanelerde Sağlık Bakanlığı kiracıdır. Ayrıca bina onarım – bakım – yemek – temizlik maliyetlerini ödemek zorundadır.

Şehir hastanesinin kurulduğu alanda Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler mevcut ise bu hastaneler kapatılarak şehir hastanelerine devredilir. Planda var ise bu özel şirket hastanelerinin yanlarına eğlence merkezleri, AVM, otopark ve otel inşa edilebilmesi mümkün.

Türkiye’de Kaç Tane Şehir Hastanesi Var?

Ülkemiz sınırları içerisinde şuan 10’dan fazla bu şekilde sağlık kurumu mevcut. Açılacak olan 9 adet kurum daha şuan yapım aşamasında açılış gününü bekliyor. Ayrıca bu kurumlara şirketlerin 10 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığı da söylenmekte.

Hangi şehirlerde?

  1. Adana
  2. Isparta
  3. Mersin
  4. Yozgat
  5. Kayseri
  6. Manisa
  7. Elazığ
  8. Ankara
  9. Eskişehir
  10. Bursa

Şehir Hastanelerinin Devlet Hastanelerinden Farkı Nedir?

Devlet hastaneleri ilçelerde hizmet veren bir yapı iken şehir hastaneleri çarşıya uzak olan kurumlardır. Ayrıca iki hastane de personeli Sağlık Bakanlığınca hizmet veren yapıdadır. Devlet hastaneleri devletin yani Sağlık bakanlığının yatırımları ile yapılırken şehir hastaneleri özel kamu ile bir iş birliği sonucunda yapılmaktadır.