Günümüzde artık üniversiteden mezun olan insanlar bile yanlış bölüm ve okul seçiminden dolayı iş bulamamaktadır. Yapılabilecek iş konusunda herkesin kafası karışık. Sonrasında iş atılımları veya başka bir deyişle ticarete atılmaktadır. Bibilgi.net ailesi olarak sizlere bir kaç fikirde bulunmak istedik. Birkaç fikir ile ortalama sermaye sektörlerinden bahsedeceğiz. Bunların içine kira, vergi ve ham madde zamları eklemenden yazılmıştır. İşte bunlara verebileceğimiz 5 örnek:

5.000-20.000 TL Arası Yapılabilecek İş

Çiğ Köfte Dükkanı

Hepinizin bildiği üzere ülkemizde neredeyse her sokak ve cadde başında bir çiğ köfte dükkanı bulunmaktadır. Az sermaye ile güzel paralar kazanabilirsiniz.  Ortalama 6-7 liralık bir dürümden 2,5 lira kadar kar ettirmektedir. İşletme sahibi adına küçük bir dükkan işinizi fazlasıyla görecektir. Bu işin olmazsa olmazı evlere servistir. Haliyle bir motorlu kurye şart olacaktır. Günümüzü hesaba katarsak sosyal medya gücü ile reklamlar vererek işletme siparişlerinizi çok yükseklere çıkartabilirsiniz.

Ve iş başlangıcında iyi bir hizmet ve fiyatlarda sağlayacağınız uygunluklar daha çok müşteriye hitap etmenize olanak sağlayacaktır. Yemek sepeti gibi kendini kanıtlamış firmalar ile çalışmanız kalite açısından işletmenize değer katacaktır.

30.000-100.000TL Arası Yapılabilecek İş

Kırtasiye Dükkanı Açmak

Şu sıralar pandemi nedeniyle okullar kapalı olduğundan iş yerleri oldukça zor zaman geçirmektedir. Özellikle kırtasiye sektörünü okullarında kapalı olması ve uzaktan eğitim modeli çok etkilemiştir. Ancak normal şartlar dahilinde çok karlı bir iş modelidir. Kırtasiyeler genellikle okul çevrelerinde yerleşim gösterse de şehir merkezilerinde daha çok iş yapıldığı biliyoruz. Ayrıca sermayeniz yetecekse üniversite fakültelerinde açmayı planlayın. Bir vize final haftaları size 2 3 aylık gelirinizi çıkartır.

Aslında bu işin kar amacını arttırmak için bilgisayar ve yazıcı mutlaka işletmenizde bulunması gerek. Çevre okullardan gelecek ödev ve benzeri çıktılar sadece sizin günlük karınızı arttıracaktır.

100.000-500.000TL Arası yapılabilecek İş

Araba Alım Satım İşi Yapmak

Günümüzde bir çok insan galerici olmasa bile ek sermaye olarak bu işi yapmaktadır. Bu işte tek bir araba satışı yaparak bir aylık geçim paranızı rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Ayrıca bunlara ek yöntem olarak sermayeniz arttıkça o kadar çok araba alıp o kadar çok satmanız demektir. Galerici olmanıza hiç gerek yok. Bu işi ek iş olarak bile yapan ülkemizde binlerce insan mevcut.

Arabadan anlamıyorum diye üzülmeyin. Evinize en yakın bir sanayi bölgesine gidin ve bir oto tamir ustası ile anlaşın. Bu işlerde size fazlasıyla yardımı dokunacaktır.

200.000-1.000.000TL Arası Yapılabilecek İş

Hırdavat (Nalbur) Dükkanı açmak

Bu sektörün oldukça karlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu sektörün tek dez avantajı ne kadar çok sermaye bağlarsanız o kadar çok para kazanırsınız. Öte yandan çoğu malzemenizi dolar kuru üzerinden almaktasınız. Bu yüzden ülkemizdeki son yıllarda gelen dolar kurunun bir hayli artması da malzemeler açısından inanılmaz bir şekilde yükselişe girmiştir. Bu işe başlarken nalbur ve hırdavat malzemelerinin yanında çimento, tuğla, gaz beton(yutong), alçı, kalekim tarzı kaba malzeme de eklemek isterseniz mutlaka ayrı bir depo tutmanız gerekecektir. Haliyle nakliye aracıda şart olacaktır. Bunların yanına ileri ki zamanlarda forklift tarzı vs. ticari araçlarını da mecbur kılacaktır.

Bu sektörü iyi araştırıp atılmanız dahilinde ne kadar sermayeniz var ise bir o kadar da kredi vs. çekmeniz sizi üzmeyecektir. Bu işte püf nokta işletmenizin kira gibi yerlerde olmamasıdır. Örnek verelim 5000 TL kira vermektesiniz. Bu 5000 TL kira ile küçük hırdavat malzemesi alıp bir ay içerisinde Bunu minimum 1,5 katı sermaye şekline çevirebilirsiniz.

Bir diğer püf nokta ise stokçuluktur. Ne kadar çok stok yaparsanız o kadar daha çok kâr güdeceksinizdir.

“İş Yeri (Dükkân) Açmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz ?”yazımızı okudunuz mu? tıklayın.

Ucuzluk Pazarı Dükkanı Açmak

Son zamanlarda ülkemizde trend olan bu sektör çok karlı olduğunu bilmekteyiz. Bu işin tek püf noktası yakınlarınızda rakip bir firmanın olmaması. Öyle ki bazı ürünlerde %500’e kadar kar sağlamaktadır. Genellikle ürünlerini Çin gibi ucuz pazarlardan bulup getiren firmalar kârına kâr katmaktadır. Ve dahi sizde sermayenizi hiç düşünmeden böyle bir işe bağlayabilirsiniz.

Böyle bir dükkân açmayı düşündüyseniz mutlaka planlama yapın. Aksi taktirde paniğe kapılabilirsiniz. Bu işlerin en büyük ölçek noktası kesinlikle ucuza mal etmektir.

Varsayım: Bu işe sermayenizi  bağladınız, ve aldığınız ürünün aynısından tekrar buldunuz. Kesinlikle tekrardan aynı malzemeden stok yapmak çok doğru bir karar olacaktır.