Vücudumuzun sağlıklı olması bizler için çok önemli bir etken. Ama bazı nedenlerden dolayı vücudumuz sağlıksız kalabiliyor. Mide ve sindirim problemleri vücudumuza büyük ölçüde zarar vermekte. Bu yüzden yediğiniz besinin o an verdiği tat dışında sonrasında yaşanabilecek sorunları da düşünmeliyiz. Kötü beslenme alışkanlıkları genellikle hazımsızlığı tetikleyebilir. Hazımsızlık; mide ağrısı, mide ekşimesi, bulantı, kusma ile sonuçlanabilir. Sonrasında bize yaşattığı acıyı da unutmayalım. Sindirim sisteminizin, sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için yapabileceğiniz birçok şey var. Yüksek lif içeriğine sahip meyve yemek sindirim sisteminize yardımcı olabilir. Sindirimi iyileştirdiği bilinen meyvelerden bazıları şunlardır:

1-Elma

Elmalar pektin lifi bakımından zengindir. Pektin, vücudun ihtiyacına bağlı olarak hem kabızlıktan hem de ishalden kurtulmayı sağlayan bir besin kaynağıdır. Elmadaki pektin, bağırsak duvarlarını temizleyerek ve bağırsaktaki kısa zincirli yağ asitlerinin sentezini kolaylaştırır. Bu yağ asitleri antienflamatuar bir role sahiptir ve bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar.

2-Kivi

Kivi, protein sindirimini arttırabilen, actinidin adı verilen bir enzimi vardır. Kivi ayrıca yüksek lif içeriğine bağlı hafif bir müshil etkisine sahip olduğu bilinmektedir.

3-Kayısı

Kayısı harika bir A ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca E vitamini ve demirde içerir. A vitamini sivilce ve diğer cilt problemlerine yardımcı olduğu iyi bilinirken, kayısıdaki demir anemisi olanlar için yenilmesi tavsiye edilen bir meyvedir. Kayısı, her bir meyve başına 100 kaloriden daha az olan, yağ veya kolesterol içermeyen, yaz aylarında tadını çıkarmak için lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalıktır.

4-Muz

Yüksek lif içeriğine sahip olan meyveler, bağırsak düzenini kolaylaştırır ve sindirim sürecini hızlandırır. Normal uzunluktaki bir muz günlük lif ihtiyaçlarınızın yaklaşık% 10-12’sini sağlayacaktır.

5-Mango

Mangolar, proteinin parçalamasına ve sindirilmesine yardımcı olan enzimleri içerir. Ayrıca sindirim sistemi yoluyla gıdaların ve atıkların daha düzgün akışını kolaylaştıran lifleri de bulundurmaktadır. Sindirim problemlerinden kaçınmak için bu meyveleri günlük besin ihtiyacınıza ekleyin. Onları çiğ veya salatada şeklinde yiyebilirsiniz. İçecek olarak içmek isterseniz de smoothie şeklinde içebilirsiniz