Sinema; patlamış mısırların elimize alındığı, belkide aylarca beklediğimiz filmin gösterime gireceğini duyup sinema salonlarına koştuğumuz, heyecanla biletlerimizin ve yerimizin alınıp yaklaşık olarak 1,5-2 saat devam eden, izlemesi harika bir sanat dalıdır. Nasıl ya? Sinema bir sanat dalı mı? 

Evet, ilk defa duyduğunuzu bende biliyorum. Sizler gibi bende bu makaleyi hazırlarken Google‘da sinema nedir? diye aratma yaptığımda bulduğum sonuçlar ile resmen aydınlanma yaşadım. 😋 İnsan araştırırken ve okurken bilmediği şeylerin ne kadar da çok farkına varıyor, öyle değil mi?

Sinema; beyaz perde üzerine görüntülerin ve desenlerin ışık yardımı ile nakledildiği, bunu komuta edebilmeye verilen isimdir. Bu hareketli görüntülerin ışık yardımı ile perde üzerinde seri ve sıra sıra düşmesi, karanlık bir alanda özel makineler tarafından yapılmaktadır. Bu işlemlerin yapıldığı mekâna ise sinema ismi verilmektedir.

Ayrıca fark ettiniz mi? 

Benim düşünceme bakılacak olursa tiyatro ve sinema aslında birbirine çok yakın iki unsur. Tiyatro, duyguların ve düşüncelerin izleyenlere aktarılmasına verilen sahne sanatıdır. Sinema ise aynı şekilde tüm bu olayların perdeye aktarılma işlemi. Şöyle bir baktığınızda sinemanın tiyatro sahnesindeki ögelerin perdeye aktarılması olarak düşünmek hiç de yanlış olmaz. Sizce de öyle değil mi? Biraz yorumlarda tartışalım isterseniz. Bekliyorum yorumlara 👇

Sinemanın Gelişimi

Sinemanın gelişimi; sessiz sedasız dönemlerden başlayıp günümüze kadar gelmiş, film sektörünün olmazsa olmazlarından biri olmuştur. Film izlemeye herkes bayılır, özellikle sevdiğimiz oyuncuda o filmde istediğimiz karaktere bürünmüş ise tadından yenmez.🍿 Peki film’i sizce kültürümüzde özel kılan şey nedir? Film nedir makalemizde bu konuya değindik.

Sessiz sinemanın sonunu 93 yıl önce getiren The Jazz Singer adlı film; gösterime girdiği andan beri tüm dengeleri bir anda tersine çevirmeyi başarmış, sinema tarihinin en büyük adımını atmıştır. Sinemanın en büyük gelişimi ise bu süreçte olmuştur.

Günümüzde efektsiz ve montajsız film bulmak herhalde imkansızdır. Efektler ve montajlar, izleyene seyir zevki yaşatan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Efektlerin hayatımıza girmesi ise Duvarın Yıkılışı adlı filmin tersten oynatılması ile oluşturulmuştur. Efektli sinemanın tarihi de bugünden itibaren başlamıştır.