Film, bir çok ana dalda bir çok haberci tarafından övgüyle söz edilmiştir. Zira buna karşın 2019 Toronto Film Festivali’nde ilk galasında övgülerinin ardından ödüle layık görülmüştür. Oyuncu Ahmet “Sound Of Metal” filminin ardından en iyi erkek oyuncu ödülünün de sahibi olmuştur.

Riz Ahmed adlı süper star oyuncu kariyerinin çıkış basamağını bu filmde bulacaktır. Ancak bundan sonra oynadığı hiç film-dizi oyunlarında bu başarıyı yakalayamayacaktır. Film detaylarına inecek olursak sahneler çok düz ve gerçekçi çekilmiştir. Buna rağmen izleyenlerde çok büyük etki bırakmıştır. Bu sebeple zaten bir çok ödüle aday gösterildi. Ve bir çok ödülün sahibi oldu.

Filmin ana konusu insanın kendisi ile barışık olması gerektiğini ve hiç bir durum veya konun kendisinden daha önemli olmayacağını ele almaktadır. Şimdi gelin En iyi dram filmleri listemizin ikinci sırasını alan bu muhteşem senaryolu filmi inceleyelim;

Riz Ahmed’in Ruben Stone karakterini canlandırmaktadır. Açık yüreklilikle söylemek gerekirse, filmin bir çok yerinde hikaye seyir severleri çok sıksa da Riz Ahmed bunu çok iyi toparlamış. Ancak filmin sonlarına doğru da hikayenin de verdiği reaksiyon ile muhteşem bir bitirişe imza atılmış. Zira kurgu ve senaryodan birer puan kırılsa da diğer film jenerik puanlamasından tam not almıştır. Bu da filmin ne kadar kaliteli olduğunun göstergesidir.

Konuyu ele alacak olursak Ruben Stone, bir metal rock grubunda bateristtir. Film bu grubun turnesi sırasında Ruben Stone’nun sağır olmasının zorluklarını ele almaktadır. Zira aynı zamandan da  geçirdiği trajik zorlukları anlatmaktadır. Hayatı ses, müzik olan bu karakterimizin sessizlik içinde yaşamaya alışmasını, zorlanmasını çok iyi yansıtmaktadır.

Yönetmen filmde mesaj yada herhangi bir sonuç oluşturmamıştır. Bundan ziyade bir çok yerde o duyguyu geçirilmek istenmektedir. Empati kurarak sağır, işitme kaybı yaşayan insanların çektiği zorlukları anlamamızı istenmiştir. Hayatta bu tip insanları daha yakından ele almamız konusunda da çok iyi iş çıkarmışlardır.

Tavsiye

Tavsiye konusuna başvurmadan geçmeyelim istiyoruz. Üstelik biz gibi filmi  her izleyen sinema sever eşine dostuna arkadaşına mutlak izletmiş yada tavsiye etmiştir. Hayatınıza bir kitap gibi doğrudan etki edeceğini düşündüğümüz mükemmel bir portföy olduğunu düşünmekteyiz.