Spec Ops The Line 2012 yılında 2K Games tarafından yayımlanan ve Yager Development tarafından geliştirilen üçüncü şahıs olarak oynadığımız bir video oyunudur. Öncellikle oyunu oynamış birisi olarak size oyunu biraz anlatmak isterim.

Hikâyemiz Dubai’de geçiyor. Oyunun başlangıcından yaklaşık olarak 6 ay önce Dubai’de şiddetli bir kum fırtınası meydana geliyor. Kum fırtınası o kadar şiddetli ki devasa gökdelenleri bile kumla kaplıyor. Fakat şehrin her yeri aynı değil bazı yerler kum fırtınası yüzünden batmışken bazı yerler ise kum etkisini o kadar gösterememiş. Bunlar olurken Afganistan görevinden dönmekte olan Albay John Konrad ve birliği (33. Tabur Dubai’deki Amerika Birleşik Devletleri askerleri ) dönmekten vazgeçip ve emirlere karşı gelerek şehri boşaltmakta sivillere yardım etmek üzere işe koyulurlar. Fakat şiddetli kum fırtınası yüzünden radyo sinyalleri vb. cihazlarla da dışarıdan içeriye iletişim sağlanamadığı gibi içerden de dışarıya iletişim sağlanamamaktadır. Bu yüzden de işler kısa sürede çığırından çıkar. 33.Tabur bölgedeki sivillere yardımda bulunmak yerine onları vahşice katletmeye başlarlar. Hikâyemiz başlamadan yaklaşık 2 hafta önce Albay John Konrad, ABD ile sonunda tekrar iletişim kurar ve şehri boşaltmada başarısız olduklarını ayrıca çok ciddi ölümler olduğunu söyler. Bunun üzerine ABD, 3 kişilik özel bir takım oluşturur ve bu özel takımı Dubai’ye gönderir. Takımın başında ise bizim oynadığımız karakter olan Yüzbaşı Martin Walker bulunmaktadır. Daha sonra da hikâyemiz çok heyecan verici bir şekilde devam eder.

Ayrıca oyunda ciddi anlamda sizi zorlayacak etik olan veya olmayan seçimler yapmak zorunda bırakabilir. Derin ve kompleks bir hikayeye sahip olan oyunumuzda sizleri hikayeye sürükleyip götürecek bir anlatım var. Bu tür seçimleri ve sahneleri oyuna işlerken yapımcılar ciddi derecede zorlandıklarını belirtiyor.

Spec Ops The Line Grafikleri ve Mekanikleri

Spec Ops: The Line Grafikleri ve Mekanikleri Nasıl?

Grafik olarak oyun bence 2012 yılında çıkmış bir oyuna göre gayet güzel. Özellikle belirtmem gerekirse atmosferi çok güzel yani beni tatmin etti. Oyun size gerçekten kum fırtınasında yerle bir olan Dubai’yi çok güzel bir biçimde yansıtmış. Karakterler çok güzel yapılmış. Aynı şekilde karakter animasyonları da çok kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Özellikle konuşmalar sırasında karakterlerin yüz efektleri gerçekten başarılı yapılmış. Patlama ve ışıklandırma efektleri bence gayet yeterli ve kaliteli

Oyunun mekaniklerine bakacak olursak gayet basit ve anlaşılır yapılmış yani güzel karışık bir kontrol sistemi yok. Üçüncü bakış açısıyla oynuyorsunuz. Klasik hareket mekanikleri dışında özel bir durum yok. Silahlarımızda susturucu olması gayet hoş olmuş bununla birlikte her yere bam güm çatışmaya girmektense sessizce halledip büyük çatışmalardan da uzak durabiliyoruz. Oyun çatışma esnasında size farklı taktikler yapabilmenize de olanak sağlıyor. Bu bence çok güzel düşünülmüş bir detay, sadece gidip 3 kişi çatışarak ilerlemek yerine çatışmalar esnasında stratejik planlar yapıp adamlarımızı komutlar aracılıyla yönlendirebiliyoruz. Mesela adamımıza öldüreceği adamı işaretleyip direkt onu öldürmesi emrini verebiliyoruz ya da başımız sıkıştığında bir flash bombası isteyebiliyoruz bence bunlar çok iyi düşünülmüş böylece çatışmaları sıkıcı bir hale getirmekten kurtarmışlar.

Oyun Steam üzerinde satış da, isterseniz alabilirsiniz fiyatı 49 TL ama size önerim indirimleri bekleyin indirimlerde 9.80 TL’ye kadar düşüyor. Oyunun Steam’da ücretsiz bir demosu mevcut eğer satın almadan önce bir indirip bakayım derseniz Steam’dan Demo sürümüne ulaşabilirsiniz.

Spec Ops: The Line 2 Gelecek mi?

Gelelim bu film gibi güzel oyunun devamı gelecek mi ? Yani Spec Ops The Line 2 bu oyunu oynayıp beğenip ve devam oyunu bekleyenler için maalesef kötü haberi vermek zorundayım. Oyunun ikincisi gelmeyecek oyunun yapımcıları tarafından verilen bilgiye göre oyunun ikincisinin gelmesi imkânsız çünkü oyunun hikayesi ve oynanışı beğenildiyse de oyun istenen kadar çok satılamadı oyunun yapımcıları bu oyunu yaparken gerçekten çok fazla zorlandıklarını ve çok fazla emek verdiklerini söylediler fakat beklenen satış sonucunu alamadıkları için ikinci oyun için bir faaliyet gösterilmeyeceğini belirtti. Tabi ki de bunun en büyük nedeni birçok insanın korsanı tercih etmesi bu yüzden de oyun yapımcıları oyun için ne kadar çok emek verseler de istedikleri kazancı maalesef elde edilemiyor.