Spor, günlük hayatımızda fark etmeden, istemeden yaptığımız aktiviteler arasında yer almaktadır. Spor insan sağlığı, ruhu ve direnci adına oldukça önemlidir. Bir önceki cümlemizde belirttiğimiz ‘’fark etmeden’’ ve ‘’istemeden’’ terimlerini şundan dolayı kullandım; bir pazar alışverişi yaptığınızı varsayın, elinizde birçok poşet var. Bu poşetleri taşırken, indirip-kaldırırken dahi vücudunuz için spor yapmış sayılırsınız. Sporun bir yarışma veya rekabete dayalı olmasına gerek yoktur, spor yapmanın zamanı ve mekânı bulunmaz.

Spor nedir? Bir insan vücudu spora neden ihtiyaç duyar? Sporun insanlar üzerindeki etkisi nedir? Faydaları nelerdir? Gibi tüm soruların cevabı bu makalemiz içerisinde yer almaktadır.

Sporun Tanımı Nedir?

Önceden belirlenen kurallar ve düzene göre hareket edilen bireysel – takımsal olarak yapılan aktivitelere spor adı verilmektedir. Herhangi bir rekabete veya yarışmaya bağlı olabilir. Bu tarz durumlar da kazanan ve kaybeden olmak üzere 2 taraf oluşmaktadır. Rekabet veya yarışma dahilinde olmayan spor dalları, genellikle kişisel gelişim ve eğlence adına yapılmaktadır. Fiziksel ve zihinsel aktivitelerin birçoğuna spor tanımı verilmektedir. Spor; içerisinde kullanılacak olan materyal, cisim veya canlı bulundurabilir. Örneğin; binicilik için bir ata ihtiyacınız vardır. Futbol, voleybol ve basketbol gibi sporlar; top dahilinde yapılabilir. Aynı zamanda satranç gibi masa oyunları dahi spor kapsamında sayılmaktadır. Fiziksel olarak bir aktivite olmamasına rağmen zihinsel açıdan da spor yapılabilir.

Neden Spora İhtiyaç Duyarız?

  • Spor, insan için enerji ve dinamik kalması adına bir yenileme işlemidir. Spor yapma anında kalp atışlarınız gündelik yaşantınızdan daha hızlı şekilde atar ve vücudunuza daha fazla kan pompalanmasına sebebiyet verir. Bu durum doğru orantılı şekilde hücrelere giden oksijen miktarını da arttırmaktadır.
  • Egzersiz yapılırken vücudumuzun kas ve kemik içerisinde bulunan ph seviyesi dengelenir. Romatizma, kas hastalıkları ve kanser gibi hastalıkların bu şekilde önüne geçilebilir.
  • Egzersiz yaparken vücudunuz gevşemesi, zihinsel ve fiziksel rahatlamanız; ruhunuzun arındırılması adına oldukça önemlidir. Spor, ruh halinizin iyileşmesine ve endorfin salgılamanıza yardımcı olur.
  • Spor, kilo almanız açısından oldukça önemlidir. Kilo alırken düzenli beslenme sayesinde sağlıklı şekilde kilo alabileceğiniz gibi kilo verirken de aynı şekilde düzenli egzersizler aracılığıyla rahatlıkla kilo verebilirsiniz. Özellikle egzersiz sırasında metabolizmanız hızlanacağından ötürü kilo kaybınız fazla olacaktır.
  • Spor, ilerleyen yaşlarda olan halsizlik ve direnç kaybı gibi durumların önüne geçmeyi sağlar. Özellikle yaşlılık ile gelen güç kaybını minimuma indirir.
  • Spor halindeyken birçok hareket ve esnekliğe dair zorlayıcı egzersizler yapıldığından düzenli spor yapımı sonrası vücudunuz iyi bir esneklik kazanacaktır. Günlük yaşantınızda hareket anlamında kabiliyetiniz artacaktır.
  • Spor yapımı esnasında konsantrasyon ve denge anlamında vücudunuz iyi bir gelişim gösterir. Özellikle spor yapanların işine daha konsantre olduğu bilim tarafından açıklanan gerçekler arasındadır.