Spor yapmak, sağlıklı kalmak ve formda kalmak için bir yol olarak görülmüştür. Spor yapmak bu iki şeyin de ötesine geçmiştir. Hem fiziksel hem de fizyolojik faydaları bulunmaktadır. Fizyolojik olarak dediğimiz şeyin içinde zihinsel sağlık bulunmaktadır. Örneğin; akademisyenlerin spor yapmalarındaki amaç genellikle beynin bilgiyi yakalama, saklama ve işleme yeteneği ile ilgilidir.

Sporun eğitim üzerindeki etkileri sınırsızdır. Öğrenciler okuldayken spora katılmaya teşvik edilir. Ama buna rağmen çoğu üniversiteli öğrencilerin aktif olarak katılmıyor. Sonunda pişman olabilecekleri durumlarla sonuçlanırlar. Öğrenciler için spor yapmanın birkaç faydası; Kendi sağlıklarını güçlendirirler, kendilerine olan güven ve saygı artar, takım çalışması ruhu artar, liderlik özellikleri ortaya çıkar, sosyal becerileri gelişir, disiplin seviyeleri artar, hayal güçlerini daha etkili kullanırlar, kariyer belirlemesi ve tutkusu artar, daha enerjik olurlar, duygularını yönetmekte zorluk çekmezler.

 

Her İnsan İçin Spor Yapmanın Temel Faydaları

1-Sağlıklı Bir Kalp

Kalbiniz bir kastır, zinde ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için, sık sık egzersize ihtiyaç duyar. Sağlıklı bir kalp, vücudunuza etkili bir şekilde kan pompalayabilir. Kalbiniz, egzersizle düzenli olarak mücadele ettiğinde performans olarak iyileşir. Daha güçlü kalpler vücudun genel sağlığını iyileştirir.

2-Yeni İlişkiler

Spor, farklı topluluklardan, geçmişlerden, dinlerden ve inançlardan insanların bir karışımını bir araya getirir. Spor, günlük etkileşimde bulunamayacağınız başkalarıyla tanışmak için yeni bir yol sunabilir. Sonuç olarak, yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Ve kim bilir, bir spor yapmak sizin için yeni kariyer ve iş fırsatları bile açabilir.

3-Kendinize Olan Güven Artışı

Sık sık antrenman yaparak, mevsimsel hedefler doğrultusunda çalışarak güveninizi ve yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Bu özellikle sizin ve ekibinizin becerilerinizi sınava koyduğunuz turnuvalar ve maçlar ile fark edilir. Yıl boyunca küçük, artımlı başarılar zamanla kişisel güven oluşturabilir, böylece yeni bulunan güveninizle iş yerinde yeni projeler ve görevler üstlenebilirsiniz.

4-Yaşam Stresini Azaltır

Fiziksel olarak aktif olursanız, zihniniz günlük streslerden ve yaşam zorluklarında kurtulma şansı yakalar. Fiziksel egzersiz vücudunuzdaki stres hormonlarını azaltır ve Endorfin salınımını uyarır. Bu Endorfinler size daha fazla enerji verir ve yaptığınız işe odaklanmayı sağlar.

5-Ruh Sağlınızı Geliştirir

Sağlık Bakanlığı, spora düzenli katılımın ve aktif olmanın aynı zamanda iyi bir ruh sağlığını da teşvik edebileceğini bildirir. Buna ruh halinizi iyileştirme, refah duyunuzu geliştirme, kaygıyı azaltma, olumsuz duygularla mücadele etme ve depresyona karşı koruma dahildir.

6-Liderlik

Tüm spor takımlarının yol göstermesi, yeni ve daha genç takım üyelerinin gelişmesine yardımcı olması için liderlere ihtiyacı vardır. Spor, insanların kazanma, kaybetme veya birlikte antrenman yapma gibi bir ‘takım zihniyeti’ geliştirmelerini sağlar.