Sürat koşuları, atletizmin en çok ilgi gören dallarından bir tanesidir. Olimpiyat ve Dünya Şampiyonalarında bütün dünyanın ilgiyle izlediği ve dünyada en çok izlenen ilk 5 spordan bir tanesidir. 60, 100, 200 ve 400 metre sürat yarışları ile erkekler 100 metre finali en çok ilgi gören yarışlardır. Özellikle 100 metre finalinde, bir insanın koşabileceği maksimum hızda koşup, 10 saniyeden daha az bir süre içerisinde ipi göğüslemeleri efsane bir olaydır.

Sürat koşusunda bütün koşucular yarışı başladıkları kulvarda bitirmeleri gerekmektedir. Bir yada daha fazla virajı olan 200 metre ve 400 metre yarışlarında, bütün koşucuların aynı mesafeyi koşabilmesini sağlamak amacıyla başlama kulvarlarında mesafe ayarlaması vardır.

Sürat koşusunda koşu 4 etaba ayrılır. Bunlar; çıkış, hız kazanma, uzun adımlarla koşu ve bitiştir. Çıkış çok önemlidir. İyi bir çıkış her zaman yarışı kazanmayı sağlar. Çıkış pozisyonunda koşucu tek dizi yerde çömelmiş vaziyette bekler. Daha sonra komut geldiğinde elleri yardımıyla yüksek bir köprü şeklinde eller omuz hizasının biraz daha fazla açık halde durur ve start tabancısı ateşlendiğinde çıkış takozundan ileri doğru fırlar. Böylece ilk etap tamamlanmış olur. İkinci etapta yani hız kazanma etabında bacaklar maksimum hıza ulaşabilmesi için gövde öne doğru yatırılır ve üçüncü etapta gövde artık dik durur, koşucu en rahat koşu tekniği ile maksimum hızda koşar. Bitiş çizgisine geldiğinde de koşu tamamlanmış olur.

Sürat koşularında azami hıza ulaşabilmek için gövde duruşu önemlidir. Üst gövde hareketsiz bir şekilde, dik ve rahat olması gerekmektedir. Ayrıca, çivili, hafif ve iyi tutuş özelliklerine sahip spor ayakkabıları da performansı olumlu yönde etkilemektedir. Birçok sporcu çorap giymez. Bunun sebebi de ayakkabının içerisinde zaten ayağın hareket edecek yeri yok denecek kadar azdır. Sürat koşusu yapan sporcular ortalama bir insandan çok daha fazla beyaz kas liflerine sahiptir. Uyarılma dereceleri ile kasılma hızları yüksek olmasıyla bilinen bu lifler kısa sürede güç patlaması yaparlar. Fakat, çabuk yorulurlar. Sporcular, vücuda yapışan, aerodinamik ve likra giysileri tercih ederek rüzgarın sürtünmesini en aza indirip kazandıkları hareket özgürlüğü ile maksimum hızlarına ulaşırlar.

Sürat koşularında 4 mesafe vardır.

  • 60 metre: Genelde kapalı salonlarda yapılan bu koşu çok fazla dayanıklı olmaları gerekmeyen atletler tarafından seçilir.
  • 100 metre: Gayri resmi olarak dünyanın en hızlı insanın seçildiği bu yarış en kısa zamanda en çok hıza ulaşan atlet kazanır. Bunun içinde çok iyi kaslara ve koşu tekniğine ihtiyaç vardır.
  • 200 metre: 200 metre koşucuları aynı 100 metre koşucuları gibi çok iyi kaslara ve koşu tekniğine sahip olmalarının yanı sıra virajları alabilmek içinde çok iyi merkezkaç kuvvetini kullanma yeteneğine sahip olmaları gerekir.
  • 400 metre : Sürat koşularının en zoru ve en yorucu olanıdır. Mükemmel kaslar, harika koşu tekniği, merkezkaç kuvvetini harika kullanma yeteneklerinin yanı sıra çok iyi bir taktik becerisini de kullanabiliyor olması gerekir. Kaslar 30 saniye maksimum hızda koştuktan sonra hızı korumayı güçleştirmenin yanı sıra kaslarda can yanmasına sebep olan lastik asit oluşur. Bu sebeple nerede depara kalkılacak, kaç saniye depar atılacak gibi taktikleri çok hızlı düşünüp uygulayabilen atletler yarışır.

Sürat koşucusu olacak atlet çok iyi koşu yeteneğine, güçlü bir fiziğe, çok iyi bir taktiğe sahip olduğu kadar, disiplinli antrenman yapmaya ve formuna dikkat etmek zorundadır. Bir atletin performansı pistin cinsi ve rüzgara göre etkilenebilir. Bu sebeple sürekli aynı coğrafi ortamda antrenman yerine farklı coğrafi bölgelerde de antrenman yapılması gerekir.

İstatistiklere göre,

Erkekler 100 metrede 9,69 derece ile Jamaika’lı Usain Bolt,

Kadınlar 100 metrede 10,49 derece ile ABD’li Florence Griffith – Joyner,

Erkekler 200 metrede 19,30 derecesi ile Jamaika’lı Usain Bolt,

Kadınlar 200 metrede 21,34 derecesi ile ABD’li Florence Griffith – Joyner,

Erkekler 400 metrede 43,18 derece ile ABD’li Micheal Johnson,

Kadınlar 400 metrede 47,60 derece ile Alman Marita Koch ilk sırada yer almaktadırlar.