Çizim yapan kişiler için kalem en önemli detaylardan birisidir. İster yeni başlayın, isterseniz profesyonel bir çizim yapıyor olun, çizimin detaylarını ve işçiliğini ortaya çıkaran bir etkiye sahiptir kalemler. Bu detayın farkında olmadan çizim yapmaya başlayan kişiler genellikle ortaya çıkan sonuçlardan memnun kalmazlar, özellikle de teknik çizim konusu ile ilk defa tanışıyorlarsa ortaya çıkan sonuçlarda sorunun kalemlerde değil kendilerinde olduklarını düşünerek çizime veda dahi edebilirler. Birçok çizim türü ve bunlar için de birçok kalem türü mevcuttur. Yazı için bile birçok kalem cinsi varken çizim konusunda bu derya denizden seçim yapmak oldukça zordur. Bu alan içerisinde son zamanlarda kalemler arasında oldukça trend bir isim dolaşmaya başladı ‘’ teknik çizim kalemi ‘’. Peki teknik çizim kalemi nedir?

Teknik çizim kalemi, çizim yapan kişilerin farklı yapıda ki kalem ihtiyaçlarına adeta bir ilaç gibi gelip, bomba gibi gündeme düşen bir kalem türü desek yalan olmaz. Teknik çizim yaparken bir objeye ait boyutlandırmayı, biçimlendirmeyi ve diğer gerekli olan tüm ölçülendirmeleri belirtmek ve yansıtmak için özel olarak üretilmiş kalemlerdir teknik çizim kalemleri. Bildiğiniz üzere teknik çizimlerde kişiler, çizilen ürünün ne şekilde üretileceğini ve üretim aşamalarını gösterirler. Bu sebeple teknik çizim yaparken kullanılan ürüne dair gerekli olan aşamalara ve bu aşamalar için gerekli kılınan kurallara ve standartlara dikkat etmek gerekir.

Bu noktada teknik çizim kalemleri devreye girerler. Birçok farklı yapıda ve farklı ölçü birimlerine sahip olan teknik çizim kalemleri mevcuttur. Örneğin;  Teknik çizim için özel olarak üretilen farklı incelik / kalınlık, açık ton / koyu ton gibi farklı özelliklere sahiptir bu kalem türü. Bu sebeple öncelikle teknik çizim kalemlerine dair farklı özellikleri yakından tanımalısınız. Teknik çizim kalemleri nedir sorunuzun yanıtı aldınız fakat hepsi bu kadar değil. Gelin bir de Teknik çizim kalemi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bunlara bakalım.

Teknik Çizim Kalemi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknik çizim kalemini eğer doğru seçmezseniz, istediğiniz kadar kaliteli olan teknik çizim kalemini alın yine de başarılı bir sonuç elde edemezsiniz. O halde gelin teknik çizim kalemi seçerken nelere dikkat etmeliyiz daha yakından inceleyelim.

 • Yüzeye ve Çizim Türüne Uygunluk
  Her bir kalem, üzerlerinde kendine ait kimlik bilgisi yerine geçecek harf ve rakamlar şeklinde semboller bulundururlar. Bu sayede alacak olduğunuz kalemi hangi çizim türünde kullanabileceğinize dair ayrımı yapabilirsiniz. Fakat Teknik Çizim Kalemleri için dikkat edilmesi gereken nokta, kalemin kullanılacak olduğu çizim yüzeyi ve çizimin ait olduğu türdür. Bunlara dikkat ederek doğru seçim yapacağınız kalem ile sadece detayları değil ölçülendirmeleri de daha başarılı biçimde yapabilirsiniz.
 • Kalem Türlerine Dair Doğru Bilgi Edinmek

  Kalemlerin üzerinde ki harflerin onların kimlik bilgisi olduğundan söz etmiştik. Şimdi daha yakın biçimde kalemlerin üzerinde taşıdıkları harflerin anlamlarına bakarak kalemleri daha yakından tanıyalım.
  ‘’ B ‘’ koyu ve yumuşak yapıda kalemlerdir.
  ‘’ H ‘’ sert uç ve açık renk yapısında kalemlerdir.
  ‘’ F ‘’ orta tonlu yani ne koyu ne de açık renkli, sert uçlu yapıya sahip bir kalemdir.
  Şimdi bu kalemlerin hangi yapılarda kullanılabileceğine dair birkaç örnek verelim.  H kalemler üzerinden bakacak olursak önlerine eklenen sayıların büyüklüğüne bağlı olarak kalemin uç sertliği ve renk koyuluğu artıyor demektir. Üzerinde 3H yazan kalemi inşaat alanında yapacak olduğunuz çizimlerde kullanabilirken, üzerinde sadece H yazan bir kalemi grafik tasarım çizimleri için kullanabilirsiniz. Kısacası harflerin önüne gelen sayılar, kalemin kendisine ait olan özelliğinin daha artmış olduğunu belirtir. Bu sebeple kalem seçimi yaparken ne yapıda  bir kaleme ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz.
 • Teknik Çizim Kalemlerinin Olmazsa Olmazı; Mine ve Lata Kalitesine Dikkat!
  Bir teknik çizim kaleminin mine kalitesi ne kadar yüksek olursa o kadar iyi birleşenlerden oluşan bir karışımı yansıtır. Bu kaliteye sahip olan kalemler ile çalıştığınızda diğer kalemler ile arasında ki farkı anında gözlemleyebilirsiniz. Lata kalitesinin yüksekliğini anlayabilmeniz için bakmanız gereken nokta ise dokularıdır. Lata kalitesi yüksek olan teknik çizim kalemleri tok dokuya ve uzun lif yapısına sahiptirler. Lata kalitesinin yüksek olduğu kalemler daha kolay açılırlar ve çizim esnasından yapacağınız kıvrımlı bilek hareketlerini daha rahat yapmanızı sağlarlar.
 • Marka Seçimi Önemli
  ‘’ Marka düşkünlüğü ‘’ tabirinin toplumumuzda yarattığı yoğun ve katı önyargılar mevcuttur fakat inkar edilmemesi gereken bir gerçek var ki o da bazı alanlarda markaların değeri gözle görülür derecede önemlidir. Özellikle de konu çizim alanıysa bu önem birkaç kat daha fazla artış gösteriyor. Hangimiz daha uygun fiyata sahip bir ürünü almak istemez ki? Fakat teknik çizim kalemi alırken ucuz olan fiyatların cazibesine kapılarak iyi kaliteye sahip olmayan markaların kalemlerini alırsanız bu size çok daha pahalıya patlayacaktır. Çünkü bu kalemler kullanım süresi açısından uzun vadeli kullanım ömrüne sahip değildirler ve kullanım esnasında istenilen performansı size sağlamazlar. Özellikle de kırtasiye ürünlerine bu konuda çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Farklı yapılarda, çok fazla miktarda kimyasal madde ile üretilen bu ürünler teninize temas ediyor, elinizden gözünüze ya da dilinize bulaşacak olan bu ürünler sindirim sisteminizde istenmeyen rahatsızlıklara yol açabilir. Daha ucuz bir ürüne sahip olayım derken sağlığınızı göz ardı etmemelisiniz, sağlığınız adına bu konuda daha fazla özverili davranarak bu yapıda ki ürünlerden uzak durmalısınız.  Bu nedenle, bu konu hakkında iyi araştırmalar yapmalı ve güvenli, kaliteli markalardan alışveriş yapmalısınız. Aynı zamanda seçim yaparken işinize yarayacak birkaç teknik çizim kalem önerisi de mevcut. Hadi gelin onlara da göz atalım.

Teknik Çizim Kalemi Önerileri

Teknik çizim kalemlerine dair önemli olan detaylara artık hakimsiniz. O halde şimdi sıra teknik çizim kalemlerine dair bulunacağımız önerilere geldi demektir.

 1. Teknik çizim kalemlerinin maliyeti yüksektir, ucuz markalarda düşük vernik kalitesi mevcuttur. Bu çizim esnasında sizi gerekenden fazla yorar ve çıkaracak olduğunuz işin kalitesini ve işçiliğini düşük gösterir. Bu sebeple tercih edeceğiniz markaları diğer markalar ile mutlaka kıyaslayın. Fiyat – performans denklemine özen gösterin.
 2. Aynı zamanda teknik çizim kalemi alırken internet alışverişini tercih etmelisiniz. Özellikle de toplu alışveriş konusunda cazip indirimlere sahip olan internet alışverişini tercih etmek bütçenizi rahatlatabilir.
 3. İnternet alışverişinden önce, herhangi bir kırtasiye ya da seçkin kitapçılarda kalemleri denemeniz seçimlerinizi yaparken sonucun olumsuz olmasının önüne geçebilir. Çünkü her markanın teknik çizim kaleminin farklı yapılarda özellikleri bulunabiliyor. Önceden inceleyerek internetten sipariş vermeniz sonucunda, sizler açısından daha güvenli bir alışveriş olacaktır.
 4. Teknik çizim üzerine bir alanda çalışıyorsanız 7H grubu kalemlerden 7B grubu kalemlere kadar toplu alışveriş yapmanız hem maddi anlamda hem de zaman olarak sürecinizi kolaylaştıracaktır.