Telefon ekranını bilgisayara yansıtmak hem daha geniş ekranda görüntüleme yapabilmenizi hem de fare ve klavye desteğine sahip olmanıza yarar.

Telefonunuzda yer alan sizin için değerli olan fotoğraflarınızı, eğlenceli videolarınızı veya istediğiniz başka içerikleri arkadaşlarınızla veya sevdiğiniz başka kişilerle paylaşmak isteyebilirsiniz. Fakat telefon ekranlarının büyüklükleri kısıtlıdır ve çok sayıda insanın aynı anda aynı içeriği görmesini mümkün kılmaz ama telefonu bilgisayar ekranına yansıttığınızda paylaşmak istedikleriniz aynı anda binlerce kişi tarafından görüntülenebilmektedir.

Ekran büyüklüğü göz önüne alındığında bilgisayar, fotoğraf farklı medya dosyalarına göz atmak konusunda telefonlara göre daha işlevseldir. Bu yüzden de insanlar telefon ekranını bilgisayar ekranına yansıtmak isteyebilirler. Bunu nasıl yapabilecekleri ise haberimizin detaylarında gizli.

Ekranınızı USB Üzerinden Bilgisayarınızla Paylaşma

Telefonunuzda USB hata ayıklamayı etkin hale getirdikten sonra geriye kalan adımlar şu şekildedir:

  • Chrome App Launcher’i kullanarak Vysor’u etkinleştirin.
  • Find Devices’a tıklayarak oradan telefonunuzu bulun.
  • Vysor başlayacak ve telefon ekranınızı bilgisayar ekranında göreceksiniz.
  • İsterseniz USB kablonuzu her taktığınızda telefonunuzun otomatik olarak bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Telefon Ekranını Bilgisayar Ekranına Yansıtan Uygulamalar

Detaylarına aşağıda yer verilen profesyonel uygulamalarla telefonunuzu bilgisayarınıza yansıtmanız mümkündür.

ApowerMirror: Bu uygulama oldukça profesyoneldir ve Android ekranını bilgisayar ile paylaşıp oldukça iyi bir performans sunar. Özellikle oyun oynarken veya video izlerken daha geniş açıya sahip olduğu için bilgisayar ekranını kullanmak isteyenler için oldukça kullanışlıdır. ApowerMirror’u kullandığınızda ekran görüntüsü alabilir, ekran hareketlerini kaydedebilir, kısa mesaj yazabilir, Facebook ve Twitter da aktif olabilirsiniz.

ApowerManager: Müzik, video, fotoğraf, rehber ve mesajlar dâhil olmak üzere her türlü bilgiyi yönetmenize yardım eden bir uygulamadır.

Sanal Ağ Merkezli Bilgi İşlem (VNC): Mobil cihazınızı bilgisayara yansıtmak ve bilgilerinizi oradan kontrol etmek istiyorsanız VNC sizin isteklerinize yarayacak bir uygulamadır. Verilerinize daha geniş perspektiften bakmak istiyorsanız bu uygulama işinize çok yarayacak.

Telefon Ekran Projektörü: Daha gelişmiş ve daha profesyonel bir araç istiyorsanız telefon ekranı projektörü satın almak oldukça iyi bir seçim olacaktır. Ekran projektörü satın aldığınızda Telefonunuza veya bilgisayarınıza hiçbir uygulama yüklemeden kolaylıkla telefonunuzu bilgisayar ekranınıza yansıtabilirsiniz. Çözünürlüğü oldukça yüksektir ve görüntü kalitenizi bir anda arttırır.

Android işletim sistemi uygulama mağazası olan Google Play Store’da yer alan ve telefonu bilgisayara yansıtmayı sağlayan uygulamalar ücretlidir. Ücretsiz olarak ise bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğiniz aşağıda aşama aşama verilmiştir.

Telefon Ekranını Bilgisayar Ekranına Yansıtan Ücretsiz Uygulamalar

Telefonunuzdan bilgisayarınıza ekran yansıtma işlemi aşağıda detaylarına yer verilen aşamaları yaptığınız takdirde oldukça basit ve ücretsiz.

Scrcpy: Scrcpy adlı söz konusu yazılımda bağlantılı sayfayı açıp ‘’get the app’’ bölümüne ilerledikten sonra, bilgisayarınıza ‘’Windows’’ altındaki bağlantıyı tıklayın ve programı içeren zip dosyasını indirin ve masaüstüne çıkartın.

  • Android cihazınızdan geliştirici seçeneklerini tıklayın ve orada yer alan USB Hata Ayıklama modunu etkin hale getirin.
  • Android cihazınızı bilgisayarınıza kablo ile bağlayın.
  • Telefonunuza açılan ekrandan USB Hata Ayıklama modunu seçin.
  • Bu dört aşamadan sonra artık telefonunuzun ekrana bilgisayarınıza sorunsuz bir şekilde yansır.

Iphone Cihaz Ekranını Bilgisayara Yansıtma Aşamaları

Iphone bilindiği üzere android cihazdan farklı bir işletim sistemi kullanır. Iphone kullandığı İOS işletim sistemini kullanan cihazlarda da telefon ekranını bilgisayar ekranına yansıtmak mümkün aşağıda ki adımları takip ederek yansıtma işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

LonelyScreen uygulamasını indirin ve uygulamanın erişimine izin verin. Iphone’nuzdaki denetim merkezini açın ve ekran yansıtma kısa yoluna dokunun.

Bu şekilde Iphone telefon ekranınız istediğiniz takdirde bilgisayar ekranınıza yansıyacaktır.