Bethesda Game Stdudios tarafından geliştirilip Bethesda Softworks tarafından piyasaya sürülen The Elder Scrolls V Skyrim oyunu 2011 yılında çıkan açık dünya ve aksiyon RPG oyunudur. Bu oyun VGX En İyi RPG Ödülü, VGX Yılın Stüdyosu, Satellite En iyi Rol Yapma Oyunu Ödülü, Kerrang! En İyi Video Ödülü gibi birçok ödül kazanıp büyük bir başarıya imza atmışlardır. Bu güzel oyunun hikâyesinden de bahsetmeden olmaz.

The Elder Scrolls V: Skyrim Hikayesi Nasıl?

The Elder Scrolls V: Skyrim Hikayesi Nasıl?

Oblivion krizinin üzerinden geçen koskoca iki yüzyıl boyunca Tamriel’in halkları bir barış ve huzur içinde yaşamış olsalar da, her şeyin bir sonu olduğu gibi malesef bu barışın sonu da Skyrim kralının bir gün aniden öldürülmesiyle birlikte bu barışın da sonu geliyor. The Elder Scrolls V: Skyrim ile serinin önceki oyunlarında ev sahipliği yapan Temriel kıtasının kuzey bölgesine konuk oluyoruz. Karlı dağları, sisli ormanları, muhteşem görüntüsüyle bizleri hayran bırakan nehirleri ve çetin ve hava koşulları ile güçlü ve sert olan Nord’ların memleketi Skyrim’e. Oyun zaten adında anlaşılacağı üzere Skyrim de geçiyor. Neyse tekrar hikâyemize dönelim. Kralın öldürülmesinin ardından Cyrodiil’in imparatorluk güçleri Skyrim üzerinde hak iddia etmeye başlamakla kalmayıp Nord’ların asırlardır süregelen yaşam tarzlarını da tehdit etmeye başlarlar. İleri gelen komutanlar yakalanır, hayvancılık yasaklanır. Bütün bu olanlar karşısında da herkes sesiz kalmaz tabi ki de yerel isyancı gruplar Ulfic Stormcloak önderliği ile bir araya gelir. Tek amaçları ise Skyrim’i İmparatorluk’un elinden tamamen kurtarıp özgür kılmak için. Bir yandan da lobi faaliyetleri yürütülmeye başlarlar. Ülke gittikçe hızla ve umutsuz bir şekilde iç savaşa doğru sürüklenirken çok daha büyük bir sorun ortaya çıkar. Unutulup gitmiş kadim bir kehanet uykusundan uyanmak üzeridir. Alduin Ejderha Tanrı diğer bir ismi ile Yıkım Tanrısı. Bu hayal bile edemeyeceğimiz güçte olan kadim bir kehanet olan Alduin’in karşısınada tabi ki biz dikileceğiz. Bir Dovahkiin. Yani Ejder Doğan. Tabi bizde ortalık da gariban gibi geziyoruz hiçbir şeyden habersiz herkes ejderhaların birer efsane olduklarına inanıyorlar. Fakat bizim yani Ejder Doğanın gelmesiyle ejderhaların birer efsane olmadıkları da ortaya çıkıyor. Ejder Doğan nedir derseniz şöyle açıklayım, oyundaki ejderhalar sadece öyle sağ solda uçup ateş püskürten canlılardan ziyade yüce yaratıklardır. Ve konuşabilirler fakat ejder dilini öğrenmek ve konuşmak için yıllarca eğitim alman gerekiyor ve öğrenmesi çok zor. Fakat biz ejder doğan olduğumuz için ejder dilini konuşup anlayabiliyoruz bu bizim doğal doğuştan gelen bir yeteneğimiz. Tabi oyunda bunu öğrenince de bir havamız olmuyor değil çünkü koskoca dünyanın kaderi bizim elimizde ilk öncelleri biz bile bilmiyoruz ejder doğan olduğumuzu ama öğrenince de dünyayı kurtarmak için elimizden geleni yapmamız gerektiğini anlıyoruz. Ayrıca oyunda insanların sizin ejder doğan olduğunu öğrendiğin de size hayranlık gözüyle bakması da güzel olmuş. Sen bir ejder doğansın daha önce hiç görmedim vay canına falan gibi kelimelerle şaşkınlıklarını ifade ediyorlar. Oyunda nidalar var bunlar ejderha lehçesi kısaca fakat değim gibi sadece ejder dili bilenler okuyabilir ve normal bir insanın nida öğrenmesi neredeyse imkansız olmasına rağmen ejder doğan olduğumuz için biz bu kelimeleri birkaç saniyede öğreniyoruz oyunda da kimsede olmayan ve kimsenin yapamadığı özelikler de ayrı bir hava katıyor.

The Elder Scrolls V: Skyrim Oynanış

Oynanışı Nasıl?

Oyunun oynanışı mükemmel adamlar gerçekten oturup hikayeyi özenerek yazmışlar ve ilerledikçe sıkmak yerine sizi çok daha heyecanlandırıyor. Açıkçası ben ilerledikçe Aludin gibi herkesin ismini bile anmakta korktuğu o ejderhayı görmek için çok heyecanlanmıştım. Oyun da hikayemize başlarken karakterimizi seçiyoruz farklı ırklar var ve bu ırkların kendine ait bir takım da avantajları var kimileri daha hızlı kimi karakter daha sinsi gibi. Oyunda yetenek geliştirme de var tabi ki genellikle kullandığımız silahlar üzerinde geliştirmeler oluşuyor, mesela çift elli bir silah kullanıyorsanız çift el silah yeteneği yükseliyor, tek el kullanıyorsanız tek el gibi. Tabi bir çok oyunda herkesin sevdiği sinsilik de mevcut oyunca ayrıca sinsilik yaparak seviyenizi artırabilirsiniz böylece birçok yerde sessizce ilerlemeniz mümkün oyunda sadece kılıç, kalkan yok ayrıca büyülerde mevcut benim de en sevdiğim nokta bu sizi sıkıştığınız durumda kurtarabilecek bir çok büyü var bu büyüleri ise ya büyü kitapları okuyarak öğrenebiliyorsunuz geliştirmek için ise ya silahlar da olduğu gibi sürekli o büyü kullanıp yetenek kazanmalısınız ya da belli bir ücret karşılığında büyücü ustalarından öğreniyorsunuz. Oyunun en güzel yanlarından biriside açık dünya olması açık dünya oyunlarını hep sevmişimdir. Bir çok oyunda ana hikaye ye çok odaklanılır ve ana hikaye bittikten bir süre sonra yan görevler falan insanı sıkar ama bu oyun tam tersi oyun çok daha eğlenmeye başlıyorsunuz. Oyunun birçok yan görevi mevcut hatta bitirmek neredeyse imkansız gibi görünüyor. Çünkü bir sürü yer var bir sürü karakter mevcut keşfedilmemiş yerler derken oyunu keşfederken geçekten çok eğleniyorsunuz tabi herkes için geçerli değil beli ki sizi sıkılabilirsiniz sanmam ama neyse. Oyunda keşfetmek falan demişken birçok ırk da mevcut orklar, elfler, kara elfler, kuzeyliler, kurt adamlar, vampirler ve daha aklıma gelmeyen birçok ırkla keşfedilmek için beklenen bir oyun. Kısacası oyunu kesinlikle düşünmeden alın derim verdiğiniz paraya kesinlikle değeceğine eminim.