Sanırım The Walking Dead dizisini bilmeyen yoktur. Çıktığından beri çok büyük bir kitleye ulaşan ve herkesin hayranlıkla izlediği bir diziydi.

The Walking Dead oyunu ilk olarak 2012 yılında Telltale Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan çok harika bir video oyunudur. Telltale Games firmasını bilmeyen yoktur. Bilmeyenler için işlerinde gerçekten çok iyiler ve birçok büyük kitlelere sahip filmlerin oyunlarını yapmışlardır.

Bunlardan birkaç örnek vermek gerekirse; The Walking Dead, Batman: The Telltale Series, Game of Thrones, Marvel – Guardians of the Galaxy: The Telltale Series gibi birçok harika film ve dizilerin oyunlarını yapmış bir firmadır kendisi.

Oyunlarında oyuncuya oyundan çok neredeyse bir film izliyormuşsunuz hissini veriyorlar. Bu konuda da oldukça başarılı olduklarını söylemem gerek. Oyunları zaten genellikle film veya dizilerdeki başarılı yapımlar ile ilgili oyunlar. Öyle ki adamlar cidden oyunlarını yaparken oyunu hem film gibi hem de oyun gibi yapmışlar. Yani bu dengeyi mükemmel sağlamışlar da diyebiliriz.

Tek farkları ise oyunlarda dizi ve filmlerin aksine olay örgüsünü yani hikayeyi bizim seçeneklerimize göre şekillenmesi. Bu iş gerçekten zor ve yapılması oldukça zahmetli bir iş. Sizin oyunlardaki verdiğiniz kararların birçoğu olayların değişmesinde önemli ölçüde rol alıyor.

Gelin size biraz The Walking Dead oyunun hikayesinden bahsedeyim. Bu kısımları spoiler içerdiği için oyunu oynarken tadınızın kaçmasını istemiyorsanız, bu bölümleri geçebilirsiniz.

The Walking Dead Hikayesi

The Walking Dead Hikaye

Oyunumuzu Lee isimli bir adamı yöneterek ve onun kararlarını vererek ilerliyor. Karakterimiz ilk başta bir suçlu. Birisini öldürmek suçundan bir polis tarafından tutuklanarak, merkeze doğru götürülüyor. Tabii ilk başlarda her şey normal ve sakin. Polis memuru ile olan bitenleri konuşuyoruz ve oyun bu dakikadan itibaren bize birkaç tane seçenek sunuyor. Yani karşı tarafa ne diyeceğimizi oyun bize birkaç cümle ile sınırlandırıyor. Bunlardan hangisini seçmek ise tamamen biz oyunculara kalmış. Olaylar sakin bir şekilde ilerlerken bir anda yanlarımızdan geçen Swat, ambulans, polis araçları, gibi birçok ekip aracı derken, olaylar biraz daha garip bir hal almaya başlıyor.

Tam o sırada yola bir anda bir Zombie fırlıyor. Polis memuru da bir anda panikleyip arabayı sağ kırmasıyla birlikte şarampolden aşağıya doğru düşerek, çok sert bir şekilde kaza yapıyoruz. Bizi götüren polis memuru orada hayatını kaybediyor. Biz ise uyandığımızda araçtan kurtulmaya çalışıyoruz.

O sırada etrafımızı birçok Zombie sarıyor ve bizi yemek için üzerimize doğru gelmeye başlıyorlar, biz ise hemen oradan kaçıyoruz. Korkmuş olan karakterimiz tüm bu yaşananların etkisinden uzun bir süre çıkamıyor. Çünkü bu olaya bir anlam veremiyor. İnsanlık neredeyse bir anda canavara dönüşüyor bu gerçekten de korkunç bir durum.

Zombie’lerden kaçtığımız zaman önümüze çıkan bir eve gidip yardım aramaya başlıyoruz. Ne yazık ki etrafta bir tane bile insan yok derken, korkmuş bir şekilde ağaç evinde saklanan Clementine adında küçük bir kız buluyoruz. Ailesine ulaşamayan ve korkmuş bu küçük kıza yardım ediyoruz ve yanımıza alıyoruz.

Lee ve Clementine

Lee ve Clementine

Oyunda ilerledikçe sanki bir baba kız ilişkisi gibi çok kuvvetli bir bağımız oluyor. Oyunda da benim en çok zorlandığım durumlardan biriside buydu. Bir karaktere aşırı derecede çok bağlandığımız da bazı kararları verirken 2 kere düşünüyoruz. Kimi zaman ise çok zorlanıyoruz ya da verdiğimiz kararların pişmanlığını yaşıyoruz. Oyun bu konuda oldukça gerçekçi ve bir o kadarda güzel bir deneyimi bize yaşatıyor diyebilirim.

The Walking Dead Oynanış

The Walking Dead Oynanış

The Walking Dead oyunun çoğu kısmı diyaloglardan ve ara sahnelerden oluşuyor. Buda oyunun sadece diyaloglardan ve ara sahnelerden oluştuğunu sanmayın. Oyun bize belirli noktalarda kontrolü bize veriyor.  Tabii bu kontrolde gidebileceğimiz yerler oldukça kısıtlı. Kontroller ise oldukça basit. Klasik hareket kontrol tuşları ve birde fare. Karakterimizle bize sunulan alanda gezebilir, belirli yerleri inceleyebilir ve etraftaki insanlarla diyaloğa girebiliyoruz. Bunun dışında pek bir seçeneğimiz yok. Bunun yanında doğru zamanda doğru tuşa basma olayı, bu oyunda da bazı yerlerde mevcut. Onun dışında bir kontrol yok.

Kısacası oyunu hikayesinin mükemmelliği için bile alınır. Eğer hiç bu tür oyunları oynamadıysanız The Walking Dead Season 1 başlamak için harika bir oyun. The Walking Dead oyun serisinin birçok oyunu mevcut ve bir final oyunu da çıkmış bulunmakta. İlk 2 oyununu oynamanızı şiddetle tavsiye ediyorum, emin olun hiçbir şey kaybetmezsiniz. Zaten ilk 2 oyun düşük sistemli bilgisayarlar için çok rahat bir şekilde çalışabilir. Eğer fırsatınız varsa hiç beklemeden bu seriye giriş yapmanızı öneririm.