Bu oyun düşük sistemli oyunlar kategorisinde bir hayli iddialı durumda. This War of Mine simülasyon oyunlarının içinde kendine has oyun kurgusu ile bizleri heyecanlandırdı. Oyunun en öne çıkan tarafı ele aldığı konu ve hikayesidir. Genellikle oyunlarda savaşı veya savaşın içindeki kurguları ile ele alırız. Ancak bu oyunda savaştan geriye kalan yıkımları, savaştan kalan insanları ele almış durumda. Bu oyun için bilgisayarlarınızın çok güçlü olmasına da gerek kalmıyor. Orta sekmentli bir sistem rahatlıkla oyunu oynattırabilecek düzeyde, optimizasyonları orta derecede ve oyun kurgusu sizi alıp bir yerele götürecektir.

Oyunun Konusu ve Detayları

Oyun konusuna geçmeden oyunun sistem üzerindeki düşük sistemli oyunlar kategorisinde olmasının avantajını belirtmeliyiz. Öncelikle oyun başlarında ufak bir harabenin içinde 3 karakter ile başlıyorsunuz. Bu 3 karakterde özellik bakımından birbirinden farklı özel güçlere sahip. Bir karakter silah kullanma konusunda uzmanken bir diğer karakter hiç durmadan koşabiliyor ve diğer karakter aldığınız eşyaları rahatlıkla taşıyabiliyor. Hal böyle olunca 3 karakteri de oyun hikayesi içinde kullanmaya mecbur bırakıyor.

Hayatta kalmak için yapmanız gereken işler çok basit. Sadece yağmalamak. Ancak bu yağmalama işini sadece gece yapabiliyorsunuz. Tabi 3 karakter ile yağmalama yapabilirken tek karakteri de kullanabilirsiniz. Bir karakter kullanacak olursanız diğer karakterlerden herhangi birini size haber verebilmesi için erketeye bırakabiliyorsunuz. Tabi taktiksel dönüşümler ve stratejiler farklı bir boyut katıyor oyuna.  Oyun içerisinde karakterleriniz yapacağınız hamlelerden dolayı enerjisi azalabiliyor. Bu durumu da ancak enerji toplayabilmesi için uyutmakta bulabiliyorsunuz.

Düşük sistemli oyunlar kategorisinde olmasına rağmen, oyunda akıllı bilgisayar senkronizasyonun ufak sürprizleri de olabiliyor. Örnek vermek gerekirse dışarıda yağma yaparken çiğ et veya çiğ bir takım yiyecekler buldunuz. Bunları pişirmeden yemeye kalkarsanız karakter bunu beğenmeyip yiyemeyebiliyor. Bu durumda enerjisi tekrardan bitiyor. Her karakterin karnını dikkatle doyurmalısınız. Aksi taktirde enerjisi olmadan yerinden kıpırdamıyor.

Oyunda acıma ve merhamet duygusuna da yer verilmiş.. Yağma yapacağınız evde eğer sizin halinizden daha kötü biriyle karşılaşırsanız, yağma yapmadan çıkabiliyorsunuz. Bu durumda oyun sizi kritik seçimlere sürüklüyor. Siz bunları yaparken bir yandan sizin erzaklarınız da yağmalanmış yada  çalınmış olabiliyor. Yağmalama yolunda karşılaşacağınız emniyet güçleri yüzünden yağmalama yapmadan geri dönebiliyorsunuz.

Oyunun püf noktaları sadece el aletlerinden geçmektedir. Bunun için yağmaya gittiğinizde kürek, fener ve maymuncuk tarzı eşyaları bulduğunuz da almadan çıkmamanızdır. Aksi taktirde sonraki yağmalamanız başarısız bir sonuçla karşılaşabilir.

“En iyi Hikayeli Oyunlar” adlı yazımızı okudunuz mu? tıklayın.

Oyunun Genel Değerlendirmesi

Düşük sistemli oyunlar bölümünde olmasına karşın grafikleri oyun için yeterince tatmin edici. Oyunu genel olarak değerlendirirsek 10 üzerinden 8 vermemek haksızlık olacaktır. Öte yandan oyun hikayesi ve müzik eşleşmesi muazzam derecelerde olduğunu söyleyebiliriz. Halbuki bu tarz oyunlar piyasada çok büyük sistem gereksinimleri ile karşımıza çıkıyor. Mutlaka değerlendirmeniz gereken bir oyun olduğunu düşünüyoruz.