Tomb Raider Square Enix tarafından 5 Mart 2013 tarihinde yayınlandı ayrıca Tomb Raider serisinin onuncu oyunudur.

Yıllardır birçok oyunu çıkan Tomb Raider serisini bilmeyeniniz yoktur herhalde. Açıkçası oyunu oynamak için alıp kütüphanemde beklettim. Bunun sebebi tamamen üşengeçlikten kaynaklı. İndirip Türkçe yama yapıp oyuna başlamaktan gerçekten çok üşenmiştim. Tıpkı The Walking Dead season 2 de olduğu gibi. Eski oyunlardan günümüze büyük ölçüde değişiklik gösteren Lara ablamız, bu oyunda da diğer oyunlardan tamamen farklı bir görünüşe sahip. Birçok oyuncunun çocukken oynarken aşık olduğu bu harika kadın, bu oyunda da yine güzelliğinden bir eksiklik kaybetmemiş. 20’li yaşlarında olan genç ve güzel olan Lara Croft tıpkı babası gibi bir maceracı. Size birazda oyunun hikaye kısmını anlatmak isterim.

Tomb Raider Hikayesi

Tomb Raider Oyunu Konusu ve Hikayesi

Lara Croft, efsanevi Yamato krallığını ararken aniden çıkan korkunç bir fırtına sonucu gemimiz su alıp batıyor. Kaza esnasında dalgalarla sürüklenen Lara en sonunda karaya varabiliyor fakat arkadaşlarımızla olan iletişimimiz kopuyor ve bir yabancı tarafından bayıltılarak kaçırılıyoruz. Uyandığımızda ise bir mağarada ters asılı bir şekilde kaldığımızı görüyoruz. Ayıldıktan sonra bu adada ayin yöntemi ile yakılan birçok insan cesedi ve türlü işkencelere maruz kalmış diğer cesetleri görüyoruz. Birçok zorluklar atlatarak en sonunda mağaradan kaçmayı başarıyoruz. Bu ıssız ormanda ümitsiz bir şekilde ilerlerken arkadaşımıza ait olan bir çanta buluyoruz, çantanın içindeki telsiz ile hemen iletişime geçiyoruz. Arkadaşlarımızın sağ olduğunu öğrendikten sonra onlara ulaşmak için yola çıkıyoruz fakat daha sonra bu ıssız adada yalnız olmadığımızı fark ediyoruz. Adada çok uzun zamandır bulunan haydutlar tarafından kaçırılıyoruz. Tabii ki de baş karakter olduğumuz için haydutların ellerinden kaçmayı başarıyoruz ve bu büyük ıssız adada tek başımıza hayatta kalmaya ve arkadaşlarımızı kurtarıp buradan gitmenin yollarını arıyoruz fakat bu iş sandığımız kadar kolay olmayacak.

Tomb Raider Oynanış

Oyun bizlere daha ilk dakikalarında hayatta kalma hissini çok güzel bir şekilde yansıtmayı başarmış. Lara bir cesetten bulduğu yay ve ok sayesinde bir geyik buluyor, ardından da bu eti pişirmek üzere kamp alanına götürüyor. Bu olayı ilk gördüğümde hayatta kalmak için bol bol hayvan avlayacağımızı düşünmüştüm çünkü oyundaki kurt, geyik, tavşan, fare, kuş gibi birden fazla hayvan çeşitliliği olması bana oyunda aç kaldığımızda hayatta kalmak için diğer hayvanları öldürerek etlerinden faydalanabileceğimiz düşüncesini aklıma getirmişti fakat oyunun ilerleyen dakikalarında böyle bir şeye rastlayamıyoruz. Oyunun ilk dakikalarında Lara’nın aç kalmamak için hayvan öldürüp etlerini alması falan aslında birer göz boyamasıymış. Neyse bunu çokta kafaya takmadım.

Oyunda çeşit açısından dört adet silah bulunmakta bunlar; taramalı tüfek, pompalı tüfek, tabanca, ok ve yay. İlk başlarda ok ve yaya sahip oluyoruz. Daha sonradan tabancayı, saldırı tüfeği yani taramalı, en son olarak ise pompalı tüfeği alıyoruz. Bunları oyunun ana hikayesinde ilerledikçe kendiliğinden yani ara sahnede falan karakterimiz kendisi alıyor. Ayrıca bir yerden satın almanız gerekmiyor.

Oyunda geliştirmeniz gereken iki adet unsur var, ilki yetenekleriniz diğeri ise silahlarınız. İlk olarak yeteneklerden bahsetmek isterim. Yetenek bölümünde üç ayrı geliştirme mevcut. İlk başlarda bunların hepsi açık değil siz seviye atladıkça içindekileri açıyor ve diğer farklı alanlardaki yetenek bölümlerini de açmaya hak kazanıyorsunuz. Burada size bir tavsiye veriyim. İlk olarak sürekli loot kısmındaki yeteneklerinize yoğunlaşın, böylece etraftan daha çok mermi ve hurda bulup silahlarınızı daha hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. Hurda demişken, oyunda bunları bir nevi para olarak kullanıyoruz. Silahlarımızı geliştirmek için etraftaki kutulardan ya da eğer dediğim gibi yeteneklerinizi loota odaklarsanız, öldürdüğünüz düşmanların cesetlerinden de alabilirsiniz. Oyunda bayıldığım bir nokta ise geliştirdiğimiz silahların, oyunun ilerleyen dakikalarda görünümün büyük ölçüde değişmesi. Oyunda ilk başladığınız silahlarla, oyunun sonunda her şeyini yükselttiğinizde silahlar arasında gözle görülür değişikler oluşuyor.Oyunda silahlarımızı ve yeteneklerimizi istediğimiz zaman, rastgele bir yerde durup geliştiremiyoruz. Oyunda belli yerlerde kamp alanları bulunuyor. Bu kamp alanlarına giderek silahlarınızı ve yeteneklerinizi burada geliştirebiliyorsunuz.

Diğer birçok Tomb Raider oyununda olduğu gibi bu oyunda da yer yer bulmacalar çözüyoruz fakat bu oyunda diğer oyunlara göre biraz daha az bulmaca yer alıyor. Bana göre bulmacalar gayet güzel ve yeterli seviyede olmuş. Her yerde bulmaca çözmek insanı bir süre sonra sıkıyor. Adamlarda yolumuzun üstünde bazı yerlere saklanmış olan mezarlıklar koymuşlar. Bu saklanmış mezarları bulmak oldukça basit korkmanıza gerek yok. Değişik semboller ve sesler yardımıyla, yakındaki bir mezarı kolayca bulabilirsiniz.  Mezarlara girdiğimizde bizleri çok aşırı derecede kafa yormayacak eğlenceli ve basit bulmacalar karşılıyor. Bunları yaptığımızda ise altın bir sandık tarafından ödüllendiriliyoruz fakat boşuna heves etmeyin, çünkü o sandıktan hayal ettiğiniz kadar loot çıkmıyor. Birde etrafta her oyunda sinir olduğum gereksiz eşyaları toplayabiliyorsunuz. Bunları toplamazsanız hiçbir şey kaybetmezsiniz ama nedense ben bu oyunda işsiz gibi neredeyse hepsini topladım. Bunları toplamak oyun yüzdenizi etkiliyor. Eğer oyunu %100 oranında bitirmek istiyorsanız bu eşyaların hepsini toplamalısınız. Ben bir kısmını toplamadım ve oyunu %90 bitirdim. Dediğim gibi bunları toplamazsanız ana hikayeden hiçbir şey kaybetmezsiniz.

Tomb Raider Grafikleri Nasıl?

Oyunun grafiklerine gelecek olursak, bence gayet hoş ve doyurucu gözüküyor. Fiyatına göre oldukça iyi bir grafik olduğunu söyleyebilirim. Tabi bu oyundan sonra çıkan oyunları çok daha iyi grafiklerde fakat onları oynayabilmeniz için gerçekten çok iyi bir sisteme ihtiyacınız var.  Bu oyunu orta sistemli bir bilgisayarda rahatlıkla oynayabilirsiniz. Oyun Steam üzerinde 34,99 TL bu oyun bir ara Steam’da ücretsiz olarak verilmişti, eğer alamadıysanız indirimi bekleyip almanızı öneririm. Son olarak, iyi hikayesi ve güzel bir aksiyonu ile Tomb Raider oyunun sizleri eğlendirebileceğini düşünüyorum.