Türk sineması dendiği zaman akıllara genellikle komedi türündeki filmler gelir çünkü Türklerin komedi anlayışı oldukça geniş çaplıdır. Ayrıca Amerika dendiği zaman herkesin aklına nasıl Hollywood geliyorsa Türklerin sinema tarihi dendiği zaman da ilk olarak Yeşilçam gelmektedir. Yeşilçam filmleri eski gibi gözükse de günümüzde hala Türkler tarafından en çok tercih edilen filmlerdir. Peki biz Türkiye’de sinemanın ne zaman başladığını biliyor muyuz? Eğer cevabınız hayır ise doğru adrestesiniz ama ben ne zaman başladığını biliyorum derseniz de bence bu yazımızı okuyup bildiklerinizi tazeleyin.

Sinemanın dünya açısından tarihini sinema nedir? yazımızda bahsetmiştik. Dünya’da sinema çok önemli bir sanat dalı olduğunun da üstüne basarak söylemişiz ve birçok kişinin bilgi sahibi olmasını sağladık. Şimdi sırada konuyu biraz daha özelleştirerek Türkiye sinemasından bahsedeceğiz. İlk Türk sineması Fuat Uzakınay’ın 14 Kasım 1914’te Ayestefanos Anıtı’nın yıkılmasını konu edinen bir sinema filmidir. Bu film Türk tarihi açısından ilk Türk sinema filmi olarak bilinmektedir.

Sinemalar her ne kadar bağımsız yapılar olarak gözükseler de aslında öyle değillerdir. Eğer sinemalarda oynatılmak üzere filmler çekilmezse sinemanın hiçbir amacı olmaz. Eğer sinemada veya evde izlediğiniz filmler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız film nedir? yazımıza tıklayarak detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Türk sinemasının en önemli yapısı Yeşilçam’dır. Yeşilçam ismi Türk sinemasına İstanbul’da bulunan bir sokak isminden gelmektedir. İlk defa 1960 yıllarından beri Türk sinemasına önemli bir yön vermiş ve hız kazandırmıştır. Yeşilçam Türkiye’nin başına ne kadar zorluk gelse de her daim ayakta kalmayı başarmıştır. Gerek Kemal Sunal gerekse Şener Şen gibi usta oyuncuların muhteşem rolleri ayakta kalmasındaki en büyük etkenlerden birisi olarak sayılabilir. Yeşilçam’ın en iyi oyuncularını ve en iyi filmlerini sıralamak gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz.

Yeşilçam’ın En Usta Oyuncuları

 1. Kemal SUNAL
 2. Adile NAŞİT
 3. Ali ŞEN
 4. Şener ŞEN
 5. Cüneyt ARKIN
 6. Türkan ŞORAY
 7. Halit AKÇATEPE
 8. İlyas SALMAN
 9. Kadir İNANIR
 10. Münir ÖZKUL

Bu sıralamada yalnızca en iyi oyuncuların 10 tanesini sıraladık. Bunların yanı sıra Yeşilçam çok geniş bir oyuncu kitlesine sahiptir. Tüm oyuncular ise rollerini layıkıyla yerine getirmiş başarılı sanatçılardır.

Yeşilçam’ın En İyi Filmleri

 1. Hababam Sınıfı
 2. Mavi Boncuk
 3. Çöpçüler Kralı
 4. Sakar Şakir
 5. Petrol Kralları
 6. Çiçek Abbas
 7. Köyden İndim Şehire
 8. Selvi Boylum Al Yazmalım
 9. Tosun Paşa
 10. Süt Kardeşler

Oyuncular gibi de filmler de 10 tane ile sınırlı değildir. Yeşilçam’da yaklaşık olarak 100’ü aşkın film bulunmaktadır. Hepsi de birbirinden farklı ve orijinal filmlerdir.