Televizyon ilk icat edildiğinde onu uzaktan komuta edebilen başka bir cihaz üretilmemişti. Çünkü o dönemlerde televizyonda, günümüzde ki kanallar kadar fazla kanal sayısı mevcut değildi. Kişiler televizyonun üzerinde ki tuşlar ile yapmak istedikleri tüm eylemleri gerçekleştirebiliyorlardı. Kullanıcılar televizyonu kullanabilmek için üzerinde ki açma kapama düğmesini kullanırlardı. Bununla birlikte kişiler, kanal değiştirebilmek için de sürekli yerlerinden kalkarak televizyonun üzerinde ki tuşlardan yardım alırlardı. Zaman içerisinde hem kanalların çoğalması, hem teknolojinin gelişmesi hem de insanların bu durumdan sıkılmış olmasından kaynaklı olarak televizyonu sürekli yerlerinden kalkmak zorunda olmadan kullanabilecekleri bir cihaz ürettiler. Şimdi ki ismi ile uzaktan kumanda adı verilen bu cihaz ilk başta televizyona bir kablo ile bağlıydı ve üzerinde televizyonu açma kapamaya yarayan ve kanal değişikliği için kullanılan 3-4 tane düğme mevcuttu. Sonrasında bu cihazdan kabloyu çıkardılar televizyonu açmak ve kapamak sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilse de çoğalan kanal sayılarından da kaynaklı olarak üretilen bu cihaz kanal değişikliği esnasında verimli bir performans sergileyemiyordu.

Birçok teknolojik değişiklik yaşandı ve en sonunda bu uzaktan komuta veren cihazlar gelişerek uzaktan kumanda ismini aldılar. Bu uzaktan kumandalar en çok televizyon sisteminde anılan elektronik cihazlar olsa da aslında birçok elektronik üründe kullanılırlar. Örneğin; Tiyatro perdeleri, ses sitemleri, bazı özel model uçaklar, arabalar. Şu an günümüzde arabaları kontrol edebilen ufak elektronik cihazlara da uzaktan kumanda denir. Arabalar da ilk üretildiğinde onları uzaktan komuta edebilen bir sisteme sahip  bir cihaz yoktu. Arabaların kendi kilitleri için anahtarlar mevcuttu ve bu sistem hırsızlar için yeni bir alan yaratmıştı. Bu zayıf güvenlik sistemi sebebiyle birçok araba kullanıcısı yüksek miktarda maddi kayıp yaşamıştı. Fakat, artık günümüzde arabaların hem güvenliği hem de konforu için de uzaktan komuta sistemi geliştirildi. Peki uzaktan kumandalar nasıl çalışır?

Uzaktan Kumandaları Çalıştıran Sistemler Nelerdir?

Uzaktan kumandaların çalışması için iki sistem mevcuttur. Bunlardan ilki Radyo Frekanslı sistem ile çalışan uzaktan kumandalar, diğeri ise Kızılötesi sistem ile çalışan uzaktan kumandalar. Uzaktan kumandalara dair bu iki sistemi de sizler için alt başlıklar halinde inceleyeceğiz.

Radyo Frekansı ile Çalışan Uzaktan Kumandalar

Her bir canlı türünün kendine özel bir duyma eşiği ve görme eşiği vardır. Biz insanların kulakları 20-20.000 Hz arasında ki sesleri algılayabilirken kedi, köpek gibi hayvanlar için bu değişkenlik gösterir. Bu farklılık bizim için duyma eşiği sınırımızı ortaya koyar. Bizim duyma eşiği sınırımızın altında kalan seslere infrasonik sesler, bizim duyma eşiği sınırımızın üstünde ki seslere de ultrasonik sesler denir.  Duyma eşiğimiz gibi görme eşiğimiz de mevcuttur. Tüm bunlardan neden bahsediyoruz? Çünkü Radyo Frekansı dalgaları bizim görme eşiğimizin ve duyma eşiğimizin üstünde olan dalgalardır. Çok hızlı ve elektromanyetik dalgalardır bu sebeple gözle görülemezler ve duyulamazlar. Bu dalgalar bir anten aracılığı ile etrafa yayılabilirler ve yine bir anten tarafından algılanabilirler. Bu radyo frekans dalgaları başka bir cihaz ile aynı frekanstalarsa burada bir karışıklık yaşanabilir bu da kullanıcılar tarafından istenmeyen bir durumdur. Çünkü yaşanma ihtimali olan bu karışıklık radyo frekans dalgası ile çalışan sistemlerin bozulmasına sebep olabilir.

Kızılötesi Sistem ile Çalışan Uzaktan Kumandalar

Canlılar sisteminde insan türü olarak yalnızca mor renk ile kırmızı renk arasını algılayabilen bir göz eşiğine sahibiz. Kızılötesi ışınlar kırmızı renginden daha düşük frekanslı dalgalara sahiptir ve dalga boyları oldukça büyüktür. Bir kızılötesi ışının dalga boyu 1mm ile 750 mm arasında değişkenlik gösterebilir. Kızılötesi ışınlar ile çalışan uzaktan kumandalar içinde alıcı ve verici sistemler vardır, bunlar birbirinden farklı yapılara sahiptir. Alıcı eşittir kumanda, verici eşittir televizyon olarak düşünmeniz aşağıda ki bilgileri daha kalıcı bir hale getirebilir.
Kızılötesi Işınların Verici Sistemi; Kızılötesi ışınlar bir LED aracılığı ile çalışabilirler. LED ‘’ ışık yayar ‘’ anlamına sahiptir. Bu LED sistem, yeterli voltaj ile uyarıldığında bizim göremediğimiz Kızılötesi ışınlar yayar. Bu ışınlar, LED’in yönlendirildiği tarafa doğru yayılarak alıcıya ulaşırlar.
Kızılötesi Işınların Alıcı Sistemi; Bu sistem içerisinde bulunan iki uçlu ya da üç uçlu diyotlar LED’in tam tersi şeklinde çalışırlar. Üzerine gelen Kızılötesi ışınları algılayan alıcı sistemi bu ışını gerilime dönüştürerek elektriksel bir çıkış yaratırlar.

Her iki kumanda yapısında da verici ve alıcı arasında bir sinyal alışverişi sağlanır. Bu sinyaller dikdörtgen vuruş yapısına sahiptir. Televizyon için kullan uzaktan kumandalar da bu sinyal alışverişinde dört kısım bulunur. Bu kısımlar; başla – bitir, sesi aç – sesi kıs, kanal değişikliği ve komuta gönderilen cihazın alıcı bilgisidir. Tüm bunlar ile birlikte sizlere televizyonlar için kullanılan uzaktan kumandaların ana parçalarına dair de bir açıklık getirmek istiyoruz. Sırasıyla; Tuş takımı, mikro yapıda bir işlemci, entegre devresi, kızılötesi ışın yayan bir adet LED ampul, rezonatör, transitör.

Uzaktan Kumandalar Nasıl Çalışırlar?

Yorgun argın eve geliyorsunuz ayaklarınızı uzatmış biraz televizyon seyretmek istiyorsunuz. Oturduğunuz koltuktan size büyük bir konfor sağlamak için üretilmiş olan kumandanız olmasa bir ton uğraşacaktınız ve güzel bir keyif sizin için yarıda kesilecekti öyle değil mi? Peki bize büyük bir rahatlık sağlayan uzaktan kumanda nasıl çalışıyor? Uzaktan kumandalar pil ile çalışırlar. İçerisinde ki pil yuvasına uygun alınan piller, kumandanızın içerisinde ki pil yuvasının da sizi yönlendirdiği kutuplara göre uygun ve doğru bir biçimde yerleştirildiğinde, yukarıda size bahsettiğimiz tüm sistemler devreye giriyor. Bunun için öncelikle televizyonunuz fişinin takılı olduğundan emin olmalısınız. Çünkü kumandanız içerisinde bulunan verici sistem ancak bu şekilde bir sinyal alışverişi yapabilir.

Peki, televizyonun fişe takılı, kumandanıza dolu pilleri doğru biçimde yerleştirdiniz ve tuşa bastınız. Bu esnada kumanda içerisinde ki sistem de neler oluyor? Kumandanız pilden aldığı enerjiyi içerisinde bulunan devre kartına aktarır. Bu devre kartı içerisinde bakır tellerden oluşturulmuş başka bir elektronik devre sistemi mevcuttur. Tuş takımı içerisinde ki herhangi bir tuşa basmanız ile birlikte devre kartı içerisinde ki küçük devre sistemi farklı yapıda frekanslara sahip titreşimler yayarlar. Yukarıda bahsi geçen rezonatör farklı yapıya sahip titreşimleri algılayıp mikro işlemci sistemine iletir. Bu mikro işlemci de gelen titreşimleri bir ve sıfır rakamlarından oluşan bir düzen ile kodlar. Uzaktan kumanda üzerinde ki tuş takımı içinde farklı bir kodlama mevcuttur. Tüm bu esnada oluşan sinyalleri yükselten transistör daha fazla artırdığı sinyalleri LED ampule gönderir ve kumandanız bu şekilde çalışmaya başlar.

Tüm bu sistem çok kısa bir süresi içerisinde gerçekleşir. Bizler sadece pilleri takıyoruz fakat işin arka planında görülmeyen karışık bir sistem çok hızlı biçimde çalışıyor. Tüm bu sistemin devamı için ve elektrik tasarrufu yapmanızı da sağlayacak önemli bir uyarımız var. Kumandanızı kullanmadığınız zamanlarda mutlak içerisinde ki pili çıkarın. Aksi taktirde piliniz akma yapabilir ve kumandanız bozulabilir ve patlama yaşayabilir. Sağlığınız için bu uyarıyı göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.