Ömer Faruk Sorak’ın yönettiği Vahşi Batı filmi, 2010 yılının ilk günü vizyona girmiştir. İMDB’de 7,4 gibi yüksek puan almış filmimiz, Cem Yılmaz’ın içinde bulunduğu diğer filmler kadar sevilmeyi başardı. Oyuncu kadrosu en az Cem yılmaz kadar başarılı Özkan Uğur, Tuncay Özinel ve Zafer Algöz oyuncular ile dolu olan Vahşi Batı filminin başarılı olamaması şaşırtıcı olurdu. 1881 yılında geçen filmimiz, çekiminde harcanan büyük paralar ile güzel bir görsel izleteceğine filme gitmeden inandırmıştır. Gişede büyük başarı yakalamış bu 2009 yapımı film, verilen emeğin karşılığını almayı başardı. Aziz Vefa ve Lemi Galip’in yaptığı uzun yolculu anlatan Vahşi Batı filminin detaylı olarak anlattığımız konusuna geçelim.

Vahşi Batı Filminin Konusu

Film, bir masa etrafında toplanmış arkadaşların arkadaş topluluğunun eğlencesini göstererek balar. Eğlenceleri devam ederken Zeki, satmak için getirdiği botları poşetinden çıkartır. Yaklaşık 140 yıllık bot olduğunu söyleyen Zeki, bu tür eski eşyaların alıcısı olan Vedat abiye beğenip beğenmediğini sorar. Vedat botları eline alıp biraz inceledikten sonra size bu nasıl geldi diye sorar. Bunun izlerine Zeki, botun hikayesini uzun uzun anlatmaya başlar. Söylediğine göre Zeki’nin dedesinin babası Aziz Vefa, Lemi Galip adında bir adam ile Osmanlı sultan tarafından çağrılırlar. Sultan, Amerika’nın kendisine gönderdiği bir hediyeye karşılık olarak bir hediye göndermeye karar verir. Hediye olarak hazırlattığı Elmas kolyeyi bir çantaya koyarak Lemi Galip’e teslim eder. Sultan, yanlarına yolluk olarak bin dolar verdikten sonra Aziz Vefa ve Lemi Galip ‘i uğurlar. Kendilerini uzun bir yolculuk bekleyen Aziz Vefa ve Lemi Galip, hiç vakit kaybetmeden yola çıkarlar.

Geçtikleri onca şehir ve bir koca okyanusun ardından Amerikan topraklarına ayak basmayı başarırlar. Yollarına içerisinde biri kadın iki İngiliz’in olduğu bir at arabası ile devam eden ikili, birazdan olacaklardan habersiz eğlenceli bir sohbet içerisindedirler. Aziz vefa, karşısında oturan kadına hava atmak için güreş yaparken ki bir fotoğrafını gösterir.  Bunu kıskanan Lemi Galip, kadını daha fazla etkileyebilmek için çantasından elmas kolyeyi çıkartır. Kadın tam etkilenmiş bir şekilde kolyeye bakarken haydutlar tarafından yolları kesilir. Kanlı bir çarpışma sonrasında geriye sadece Aziz Vefa ve Lemi Galip kalır. Aziz vefa kendisinin taşıdığı bin doları saklamayı başarsa da Lemi Galip, elması sağlam bir yere saklayamaz ve haydutlar yerini bulur. Kızıl derililerin kokusunu aldığını söyleyen haydutlar, elması aldıktan sonra hızlı bir şekilde oradan ayrılırlar.

Aziz Vefa, sinirli bir şekilde sakladığı bin doları yerinden çıkarttığı sırada kızıl derililerin sesini duyar. Yeniden saklamaya fırsat bulamadan kızıl derililer yanlarına gelir ve üzerlerinde ne varsa alır. Kıyafetlerine kadar soyan kızıl derililer, oracıkta Aziz Vefa ve Lemi Galip’i yalnız bırakıp giderler. Çaresi kalmayan ikili yaşadıklarını Sultana anlatmak için İstanbul’a telgraf çekerler. İstanbul’daki yetkililer, gelmelerine gerek olmadığını ve mesul memurun kellesini posta ile göndermelerinin yeterli olacağını söylerler. Lemi Galip, bu haberden sonra hayatından vazgeçse de Aziz Vefa pes etmek için erken olduğunu düşünür. Silah satın alıp haydutların peşine düşmeyi düşünen Aziz Vefa, silahlara verecek paraları olmadığını bildiği için ufak tefek işlerde çalışmaya başlar. Bu tür işlerle gereken parayı tamamlayamayacaklarını anlayınca akıllarını kendi yollarını çizme fikri gelir. İlk olarak Türkiye’de çok sevilen ve oldukça para kazandıran komedi programlarını yaparlar. Ancak kimseyi güldürmeyi başaramayınca bundan vazgeçerler ve çeşitli esnaf işlerine girerler. Bu işlerde de umduğunu bulamayan ikili, haydutların yakalanması karşılığında verilen paraların yüksekliğini fark ederler. Çok geçmeden akıllarına bu haydutmuş gibi davranıp parayı almak ve bir yolunu bulup hemen kurtulma fikri gelir. Yaptıkları bu plan başarılı bir şekilde işler ve kısa sürede yüzlerce dolar kazanırlar. Ama peşini bırakmayan şanssızlık ile savaşan ikilinin başına gelmeyen kalmaz. Vahşi batıda geçen bu bir çift bota bağlanacak konuyu merak edenler filmi hemen izleyebilirler.