Vizontele, Türk sinemasının ses getiren isimlerinden biridir. Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği hatta baş rolde oynadığı bu film günümüz şartlarında bile oldukça yeterlidir. Vizontele kaç yılında çekildi? Sorusunun cevabı 2001’dir fakat film 2001’den çok daha öncesini anlatmaktadır. Vizontele filminin konusu genel olarak şöyle özetlenebilir. Türkiye’de bir doğu kasabasındaki halkın televizyon ile tanışma hikayesidir. Teknolojik gelişmelere geç adapte olmaları, ülkede gelişen olaylardan haberdar olamamalarına neden oluyor.

Vizontele filminde pek çok usta isim kendini göstermiştir. Peki kim bu Vizontele filminin oyuncuları?

Karakterler

Deli Emin

Deli Emin karakterine hayat veren isim, usta oyuncu Yılmaz Erdoğan’dan başkası değildir. Bu karakter radyolardan çok iyi anlar. Her türlü radyoyu tamir edebilir veya her türlü malzemeden radyo yapabilir. Kasabada deli olduğu için toplum tarafından pek saygı görmese de çok iyi kalpli birisidir. Birçok taklacı güvercine sahiptir ve onlara çocuğu gibi bakar. Birde karşısındaki kişiyi taklit etmek gibi bir tiki vardır. Kasabadakiler bu tik ile çok eğlenirken Emin’in hiç de hoşuna gitmez.

Nazmi Doğan

Kasabanın reisi Nazmi rolünü oynayan oyuncu ise Altan Erkekli’dir. Birçok başarılı yapımda rol bulmuş Altan Erkekli, uzun yıllarını bu işe vermiş deneyimli bir oyuncudur. Bu filmde kasabalıların büyük bölümü tarafından sevilen ve saygı gören bir başkanı oynamaktadır. Başkan Nazmi ile sinemacı Latif’in arası çok iyi değildir hatta birbirlerine düşmandırlar. Tüm kasaba bilet alıp sinemaya giderken Nazmi, evinin çatısından kaçak bir şekilde izler. Nazmi evlidir ve üç çocuğu vardır. Birini çok sever.

Siti Ana

Türk sinemasının usta oyuncularından Demet Akbağ bu filmde Siti ana rolündedir. Siti Ana, Başkan Nazmi’nin karısıdır. Dinine bağlı birisidir ve çocuklarını çok sever. Vizontele’ye karşı çok ön yargılıdır ve çeşitli batıl inançları vardır.

Latif

Latif karakterini canlandıran isim Cezmi Başkan’dır. Bu filmde de rolünün hakkını vererek oynamıştır. Latif karakteri kasabadaki tek sinema sahibi kişidir. Her akşam sinemayı doldurmayı başarmaktadır. Bir çocuk sahibidir ve karısını pek sevmez.

Fikri

Fikri karakterini ülkede en çok tanınan ve en çok gülünen oyuncularından olan Cem Yılmaz oynamıştır. Neredeyse başarısız işi olmayan Cem Yılmaz bu filmde de kendini ispatlamıştır. Bu filmde oynadığı karakter oldukça yalancı ve kurnaz bir tiptir. Her işine bir hile karıştırır ve böyle para kazanır.

Filmin Konusu

Karakterleri tanıdıysak artık filmin konusuna geçebiliriz. Filmimiz, Başkan Nazmi ve Siti Ana’nın çocuğu olan Fırat’ın askere gideceği haberiyle başlıyor. Fırat’ın annesi oğluna bir şey olacağından korktuğu için üzgün ve sürekli ağlamaktadır. Babası korkulacak bir şey olmadığını söyler ve rahatlatmaya çalışır. Askere gideceği gün gelir, sevdiği kızla ve ailesiyle vedalaştıktan sonra otobüse biner ve gider. Evin en sevilen oğlu askere gitmiştir ve artık evde iki oğlu kalmıştır. En büyük oğlunun eşi ve çocukları vardır, buna rağmen hiç çalışmaz bütün gün içki içer. Günler böyle devam ederken kasabaya vizontele geleceği duyurulur. Nazmi bu haberi duyunca sinemacı Latif’in işlerinin biteceğini düşünür ve çok sevinir. Kasabaya vizontele gelir fakat getirenler kurulumu yapmadan giderler. Tek söyledikleri şey vericiyi yüksek bir yere koyun olur. Başkan Nazmi radyolardan anladığı için Deli Emini çağırır. Deli Emin ile birlikte dağlarda tek tek denerler fakat bir türlü televizyon çalışmaz. Kasabalının gözünde iyice düşerler en sonunda pes ederler. Bu pes etmeleri uzun sürmez ve Emin bir yolunu bulduğunu söyler. Filmin devamı şaşırtıcı olaylar ile devam eder. Filmi hala izlemediyseniz kesinlikle izlemeniz öneririz.