Son yıllarda ülkemizde VPN çok duyar olduk. Özellikle son dönemdeki sosyal medyaların yasaklanabileceği haberleri üzerine VPN konusu en çok konuşulan konulardan bir tanesi oldu. Bu yazımızda VPN nedir, kullanım amaçları ve ücretli – ücretsiz en iyi VPN araçlarını anlatacağız.

VPN Nedir?

VPN, İngilizce Virtual Private Network kelimelerinin ilk harfleridir. Türkçe’ye çevirdiğimizde ise Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. Kullanıcıların çevrimiçi özel bir ağda anonim olarak gezinmelerini sağlamaktadır. Bu noktada bir diğer amaç ise kullanıcılar tarafından paylaşılan ID ve diğer bilgilerin gizli kalmasıdır. VPN mantık olarak interneti şifrelenmiş yollar aracılığı ile güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlayan bir yazılımdır.

VPN kullanmanın esas amacı internet bağlantılarını güvenli hale getirmek, kötü amaçlı yazılımlar olarak ifade ettiğimiz virüs ve trojanlardan korunmak, bilgisayar korsanlarına önlemek, coğrafi olarak kısıtlanmış içerikleri gösterilebilir yapmak ve kullanıcıların mevcut fiziksel konumlarını gizlemektir. Fakat, ülkemizde VPN kullanımının iki türü bulunmaktadır. Birincisi saydığımız amaçlar kapsamında veri ve bilgisayar güvenliğini sağlamak. İkincisi ise bireysel kullanıcılar kısıtlanan sosyal medyalara ve içeriklere ulaşmak için.

VPN Nasıl Çalışır?

En basit anlamda bilgisayar, tablet yada cep telefonu ile bir siteyi ziyaret etmek istediğinizde VPN kullanmadan izlenen yol şöyledir;

Bağlanan Cihaz => Web Sitesi – Web Sitesi => Bağlanan Cihaz

bu durumda bağlanan cihazın IP adresi ve konumu belli olmaktadır. Çoğu durumda yeterli koruma (antivirüs, firewall vb) yoksa web sitesinde olabilecek bir kötü amaçlı yazılım için cihazımız açık hedef olmaktadır. VPN kullandığımızda ise;

Bağlanan Cihaz => VPN =>  Web Sitesi / Web Sitesi => VPN => Bağlanan Cihaz

Bu noktada iyi bir VPN kullanıyorsanız ve erişim sağlanan web sitesinde herhangi bir kötü amaçlı yazılım varsa sizi korur; buna ilave olarak coğrafi konumunuzun da gizlenmesini sağlar. Böylece sizin cihazınız Ankara’da ise sunucuların gördüğü konum Almanya, Brezilya yada Paris gibi gözükecektir.  Örnek vermek gerekirse; herhangi bir DDOS saldırısı için konum araması yapan kötü amaçlı yazılım varsa sizi asla tespit edemeyecektir.

Neden Bir VPN İhtiyacı Duyarız?

Bu sorunun en önemli cevabı veri güvenliğidir. Bilgisayarınızdan yada başka bir cihazınızdan herhangi bir amaç ile otobüs terminali, hava alanı, restoran gibi herkese açık bir mekandan internete çıkış yaptığınızda Wi-Fi güvenliği yok denecek kadar azdır. Özellikle böyle noktalardan herhangi bir bankacılık işlemi yapmak (ister internet bankacılığına girip EFT yapmak olsun, ister herhangi bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmak olsun) son derece riskli bir durumdur.

VPN, en belirgin hali ile sizi, veri yada kişisel bilgileri çalmak amacıyla tasarlanmış tüm erişim bağlantı noktalarından korur. Herhangi bir şekilde bağlantı kursanız dahi verileriniz güvendedir. VPN uygulamaları konum gizliliğini sağladığı için herhangi bir kişinin bir siteye girdiği de belirlenmesi çok daha zor bir hale getirilebilir.

Kullanılabilecek En İyi 4 VPN Uygulaması

  • ExpressVPN:

Yaklaşık 94 ülkede 3.000’den fazla sunucuda erişim sağlayan, kullanımı kolay ve cihazları zorlamayan bir uygulamadır. Herhangi bir sorun yaşandığında canlı destek hattı 7/24 cevap vermektedir. ExpressVPN’in desteklemediği mecra yok denecek kadar azdır. Bitcoin işlemlerinden Netflix’e kadar net bir koruma sağlamaktadır. Ücretli ve ücretsiz iki sürümü bulunmaktadır. Ücretli versiyon daha hızlı ve eşzamanlı bağlantı hizmeti desteği sunmaktadır. Eğer memnun kalmazsanız 30 gün içinde para iade garantisi sunuyorlar

  • Surfshark:

Eğer internet ortamından fazla anlamıyor ve kolayca kandırılabiliyorsanız sizin için en ideal uygulamalardan biridir. Arayüzü oldukça sade ve hızlı bir uygulamadır. Windows, Mac, iOS, Android, Linux tüm işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Ücretli bir uygulamadır. Surfshark da eğer memnun kalmazsanız 30 gün içinde para iade garantisi sunmaktadır.

  • NordVPN

60 ülkede 5000’den fazla sunucuda erişim sağlayan NordVPN güçlü DNS sızıntı koruması ve proxy uzantıları gibi hizmetler sunmakla beraber coğrafi kısıtlamaları aşmak için hızlı bir SmartPlay özelliği bulunmaktadır. 2018’de saldırıya uğradıktan sonra tüm sistemini değiştiren NordVPN tüm doğru adımları atmıştır. Rakiplerinden farklı olarak sadece yıllık değil aylık ve 2 yıllık abonelik seçenekleri de bulunmaktadır. Yıllık ve 2 yıllık abonelik seçeneklerinde memnun olmayan müşterilerine 30 gün iade garantisi vermektedir.

  • CyberGhost

Almanya merkezli olan CyberGhost 90 ülkede 10 milyondan fazla müşterisi bulunmaktadır. 6000’de fazla sunucusu bulunan CyberGhost hacker saldırıları ve kötü amaçlı yazılım içeren web sitelerini engeller, eğer kullanıcı isterse veri sıkıştırma hizmeti de sunmaktadır. Rakiplerine nazaran makul bir fiyatı vardır ve para iade garanti süresi 45 gündür.