Vücuttaki yağ – kas oranının uyumlu olması sağlık açısından çok önemlidir. Bu uyum en başta kilonuzu belirleyen metabolizma hızınızı etkilemektedir. Sıkça duyduğumuz su içsem yarıyor ifadesinin temelinde vücuttaki yağ – kas oranında yağların fazla olması gelmektedir. Doğru beslenme ve spor ile vücuttaki fazla yağları kasa çevirebilirsiniz. Yağların kasa dönmesi için en faydalı gıdaların listesi aşağıda;

Tatlı Patates

Tatlı patates; A ve C vitamini, potasyum, riboflavin, bakır, pantothetic asit ve folik asit bakımından en zengin gıdalardan bir tanesidir. Ayrıca, yüksek oranda lif içermektedir. Yaklaşık olarak bir tatlı patatesin %77’si su, %20’si karbonhidrat, %1,6’sı protein ve %3’ü liften oluşur. Fakat, şeker sorunu olan kişilerin tatlı patates tüketimi sorun olabilir. Bu sebeple doktorunuza danışmadan tüketilmemesi gerekir.

Muz

Muz, meyvelerin içerisinde en fazla besleme özelliği olanlar arasındadır. Tam bir C vitamini deposudur. Şeker oranı yüksek olması sebebi ile şeker sorunu olan kişilere önerilmez fakat bu şeker özelliği sayesinde kas yapımını destekleyici besinlerin başında gelmektedir. Özellikle antreman öncesi ve sonrası tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Balık

Balık eti ve balık yağı vücut için en önemli besinlerin başında gelmektedir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve kasların oluşumu için gereken protein sentezlenmesine yardımcı olmaktadır.

Badem

Badem, kuruyemiş ailesinin en önemli öğelerinden bir tanesidir. Tek başına faydalarını yazmak bile uzun bir konudur. Yağ kas oranı için ihmal edilmemesi gereken bir besindir. Güçlü bir kas yapısı için vücudun ihtiyacı olan temel vitamin, mineral, antioksidan, yağ molekülleri haricinde zengin E vitamini içeriği ile protein ve yağ açısından çok önemli bir besindir.

Ispanak

Ispanak içinde bulunan yüksek nitrat sayesinde kas yapımında etkisi çok fazladır. Ispanak içinde bulunan phytoecdysteroids sayesinde kas yapımı %20’ye kadar artırmaktadır.

Yulaf

Yulaf, birçok kişi tüketmekten hoşlanmasa da içerisinde bulunan lif, protein, mineral ve içerdiği tüm vitaminler ile kas yapımında aktif rol oynamaktadır. Özellikle yüksek oranda bulunan B vitamini sayesinde yağların erimesi kasların gelişimi hızlanmaktadır.

Somon Balığı

Somon’u diğer balıklardan ayrı yazılmasındaki en büyük sebep Omega – 3 oranıdır. Ayrıca, somon balığı tüketmek metabolizmayı hızlandırdığı gibi her 100 gram somon balığında yaklaşık 25 gram protein bulunmaktadır. Yaklaşık %25 protein oranı ile tüm besinler içerisinde en fazla proteine sahip 5 besinden bir tanesidir.

Süzme Peynir

Süzme peynir, bir protein deposudur. Uzun süre tokluk hissi verme özelliği de olan süzme peynir, vücudun ihtiyaç duyduğu proteini karşılamaktadır.

Esmer Pirinç

İster antremandan önce ister sonra rahatlıkla tüketebileceğiniz bir gıdadır. Bolca enerji ve karbonhidrat deposudur. Esmer pirinç, şeker sorunu olanlar için sıkıntı yaratmadığı söylense de tüketmeden önce doktora danışılması gerekir.

Brokoli

Bir salata yapacaksanız ve yağları eritip kasa çevirmeyi de kafaya koymuşsanız o salataya muhakkak brokoli koymayı ihmal etmeyin. Hatta yanına domates, mısır, biber ve ıspanak da eklerseniz harika lezzetin yanında tam bir spor yiyeceği elde etmiş olursunuz. Brokoli, en yüksek lif oranına sahip besinler arasında yer almaktadır. Bu sayede önemli oranda yağ erimesini sağlamaktadır.

Çikolatalı Süt

Spordan sonra belki de en çok tavsiye edilen içecek. Kas yapımındaki etkisi tartışılmaz olduğu kadar spor sonrası yorgunluğu da ortadan kaldırır.

Yumurta

Yumurta içeriğinde 6 ila 8 gram arasında protein, B12 ve diğer vitaminler, çinko, demir ve kalsiyum barındırmaktadır. B12 yağların çözülmesini sağlayarak, kas oluşumunu hızlandırmaktadır.

Bu yazımızda hem yağları erimesine hem de kasların oluşmasına faydası olan besinlerimizi yazdık. Bunların haricinde sadece kas yapımı yada sadece yağ erimesine faydası olan besinlerde bulunmaktadır. Unutulmaması gereken önemli iki husus bulunmaktadır. Bunlardan birincisi besinler bu işe yardımcı olurken spor / egzersiz yapmak önemlidir. İkinci husus ise şeker, kalp, tansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa bir uzmana danışmadan herhangi bir besin kullanımı ve spor / egzersiz hareketi yapmaya başlamanız ciddi sağlık sorunları yaşamanıza sebep olabilir.