Günümüz modern çağında mesajlaşma oldukça popüler. Mesajlaşma hakkında ise bir sürü uygulama, site vb. yerler bulunmakta. Sadece mesajlaşma değil, içinde daha birçok özellik barındıran bir uygulama. Tencent’in sahip olduğu WeChat, 2011 yılında Çin’de programlanıp oluşturulan çok amaçlı kısa mesajlaşma uygulamasıdır. Wechat, Çin’de en popüler uygulamalar arasında yer almaktadır. 300 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla 700 milyondan fazla indirmeye sahip sosyal mecra uygulamasıdır. Nasıl ülkemizde Whatsapp, Messenger gibi global mesajlaşma uygulamaları kullanılıyorsa, Çin’de de sadece bu uygulama kullanılmaktadır.

WeChat ilk başta sadece mesajlaşma uygulaması için çıkmış olsada, sonradan birçok işlemlere yardımcı bir uygulama haline gelmiştir. Nedir? sorusuna da bu şekilde cevap verdik peki ya nasıl kullanılır?

WeChat Nasıl Hesap Oluşturulur?

App Store’a girip arama motoruna Wechat yazıp, uygulamayı App Store üzerinden indirebilirsiniz. Wechat’i indirip uygulamaya girdikten sonra, sizden kayıt olmanızı isteyecek. Eğer daha önceden kayıt olmuşsanız giriş yap kısmından hesabınıza tekrardan girebilirsiniz. Ancak daha önceden kayıt olduğunuz bir hesabınız yoksa, kayıt ol kısmından sizden istenen bilgileri girerek kayıt olabilirsiniz.

Peki Wechat Ne İşe Yarar?

WeChat Ne İşe Yarar?

Ne işe yarar – nasıl kullanılır?

Wechat asıl olarak mesajlaşma uygulaması olarak bilinsede diğer mesajlaşma uygulamalarından daha fazlasını bizlere sunmaktadır. Çin’de diğer büyük sosyal medya platformları yasak olduğu için çoğunlukla Wechat kullanılır. Her Wechat kullanıcısının kendine özel bir QR barkodu bulunmaktadır. Bu QR barkod ile siz arkadaşlarınızı veya arkadaşlarınız sizi kolaylıkla arkadaş ekleyebilmektedir.

Başka güzel bir özellik ise Wechat uygulaması sayesinde her yerde ödeme yapabilme özelliği; marketlerde, büfelerde, kafelerde veya kişiden kişiye kolaylıkla ödeme yapabilmekteyiz. Örneğin bir markete girip bir şey almak isterseniz kullanıcı QR kodunuzu gösterdiğinizde ücret ne kadarsa hesabınızdan istenen tutarı çekmektedir. Bu ödeme sadece marketlerde ödeme için geçerli değil, başka bir yöntem ile de kişiden kişiye para aktarmak bir o kadar kolay. Bu ödeme yöntemi ile de Çin’de cüzdanla veya parayla gezmenize gerek kalmayacaktır. Uygulama üzerinden oyunda oynayabilmektesiniz. Yapımcısı Tencent için en önemli olan şeylerden birisi de uygulama içi oyun oynama özelliğinin de olmasıydı. Uygulamanın toplam gelirinin %30 luk kısmı da oyun oynayan kişiler tarafından gelmiştir.

Aplikasyondaki mini programlar “süper uygulama” statüsüne girmesini sağladı.

WeChat Güvenli mi?

Diğer telefon ve kimlik isteyen uygulamalara göre daha düşük bir şifreleme sistemi vardır. Bu durumda birçok büyük forum sitelerine tartışma konusu olmuştur. Çin hükümeti yapımcısı Tencent olan Wechat uygulamasına kayıtlı olan kullanıcıların her türlü bilgisine uygulama üzerinden rahatlıkla ulaşabilmektedir.

WeChat Arkadaş Doğrulaması Nedir?

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra uygulama sizden bir arkadaşınızın kodunu isteyecektir. Bu durumda ise Wechat üzerinde bir arkadaşınız olmalı. Arkadaşınızdan yardım alarak bu doğrulamayı geçebilirsiniz. Eğer Wechat üzerinde herhangi bir arkadaşınız yoksa bu durumu uygulamanın yardım merkezine gidip halledebilirsiniz.