Yol arkadaşım, 2017 yılında vizyona girmiş bir komedi filmdir. Bedran Güzel’in yönettiği bu filmin başrolünde Oğuzhan Koç, İbrahim Büyükak gibi usta oyunculara yer verilmiştir. Oyunculukların çok iyi olduğu bu film, İMDB’de aldığı puan ile iyi iş çıkardıklarını kanıtlar. Filmin sevildiğini gören yapımcılar, sevenleri mutlu etmek için çok geçmeden ikinci filmin çekimlerine başlamıştır. Yaklaşık bir yıl sonra vizyona giren yol arkadaşım 2 filmi, ilk filmin başarısını da geçerek daha çok izlenmeyi başardı. Birbirlerini daha önce hiç tanımayan iki kişinin, yolculuk vesilesiyle tanışıp birkaç günde kaynaşmasını anlatan yol arkadaşım filminin detaylı olarak konusunu anlattığımız yazıya geçelim.

Yol Arkadaşım Filminin Konusu

Filme Oğuzhan Koç’un oynadığı Onur karakterinin, şirket arabası yaptığı yolculuğu görerek başlıyoruz. Arabada giderken yapacağı sunum için çalışan Onur, işi başaramama korkusu içerisindedir. Şirketin otoparkına geldiğinde, park için kendisine yardım eden bir adam ile tanışır. Bu adamla çok yakın arkadaş olacağından habersizce kafasındaki sunumu müdüre anlatmak için şirkete girer. Bu sırada oto parkta tanıştığı adam yani Şeref, kullandığı arabayı sahibine teslim etmek üzere yola çıkar. Arabanın sahibi, Şeref’in araba ile kaza yaptığını iddia eder. Şeref bu hasarın daha öncede olduğunu söylese de arabanın sahibini ikna edemez. Daha sonra sinirlenen Şeref arabaya biner ve bir yere çarpar. Daha sonrada vurduğunu kabul ederek arabayı teslim eder.  Bu olaydan sonra Şeref, çalıştığı şirket tarafından kovulur.

Kafasındaki sunumu müdüre anlatmak için giden Onur, müdürün zamanı olmadığını öğrenir. Onur günlerdir bu iş için hazırlandığı için pes etmez ve fırsat bulunca müdürün odasına girer. Hızlıca neden girdiğini anlattıktan sonra sunumuna geçer. Ancak onurun yaptığı bir hareket, zaten sinirli olan müdürü çıldırtır ve onuru odasından döverek çıkartır. Onur ofisine döndüğünde, çalıştığı ofisin müdürü Fevzi Bey tarafından odasına çağırılır. Fevzi bey tüm bu olanlardan haberdar olunca Onuru kovma kararı almıştır. Ayvalık’ta Onurun yapacağı sunuma da başka birisini görevlendirir. Onur, Fevzi Beyin aldığı bu kararlara itiraz eder. Aylardır bu sunum için çalışan Onur, bu kadar çabuk pes etmeye hazır değildir. Ne dese de Fevzi Beyi ikna edemez kovulur.

Onur’un, sevgilisinin ailesi ile buluşmak için birkaç gün içinde Ayvalık’ta olması gerekmektedir. Sunumda Ayvalık’ta yapılacağı için Onur kafasında bir plan kurar. Bu planı uygulayabilmesi için şirket arabasına ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden teslim etmesi gereken arabayı bir yalan bularak kullanmaya devam eder. Onur, evde televizyon izlerken bir reklam dikkatini çeker. Reklamda anlatılan uygulama sayesinde, yapacağınız yolculukta size eşlik edecek arkadaşlar bulabiliyorsunuz. Çok fazla parası olmayan Onur, bu yolculukta harcayacağı parayı yarıya indirebilmek için bu uygulamayı indirir. Yakınlarda Ayvalık’a gitmek isteyen bir kullanıcı bulur ve yârin sabah buluşmak için bir yer seçerler. Ertesi gün onur buluşma yerine gittiğinde karşısında otoparkta karşılaştığı adamı görür. Kısa bir tanışma sonrasında o muhteşem yolculuğa çıkarlar.

Yolculuğun başlarında Onur, uykusuz olduğu için kısa süreliğine sızar. Otobanda neredeyse kaza yapacakken Şeref’in uyarısı üzerine son anda kurtulurlar. Şeref bütün yol uykulu gidemeyeceğini biraz uyuması gerektiğini söyler. Onur, acelesi olduğu için mola vermemeleri gerektiğini söyler. Bunun üzerine Şeref, iyi bir şoför olduğunu ve Onur uyurken arabayı kullanabileceğini söyler. Onur sağa çeker ve direksiyona Şeref geçer. Şeref çok geçmeden yoldaki tümseği fark etmez ve ufak bir kaza yapar. Yolculuk boyunca yaşanacak aksiliklerin ilki budur. Bu aksilikler hem çok zaman kaybetmesine hem de çok para harcamalarına neden olacaktır. Birçok kötü olay yaşasalar da başlarına Bahar gibi bir kız ile tanışmak gibi güzel şeylerde gelir.